Mirasta denkleştirmeye tabi kazandırmalar ve bunun edinilmiş mallara katılma rejimiyle ilişkisi
Acquisitions subject to inheritance equalization and its relationship with the regime of participation in acquired property
  1. Tez No: 881648
  2. Yazar: DİLARA USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BEŞİR ACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Mirasta denkleştirme, murisin sağlığında lehlerine karşılıksız kazandırma gerçekleştirdiği yasal mirasçıların, elde ettikleri söz konusu kazandırmaları, mirasın paylaşımı sırasında terekeye aynen ya da mahsuben geri vermeleridir. Denkleştirmeyle yasal mirasçılar birbirlerine karşı korunmakta, bozulan eşitlik yeniden tesis edilmeye çalışılmaktadır. TMK 669' a göre muris tarafından gerçekleştirilen murisin terekesinden ve miras payına karşılık gerçekleştirmiş, sağlararası karşılıksız kazandırmalar denkleştirmeye tabidir. Bu koşulları taşımayan kazandırmalar denkleştirmeye tabi değildir. Söz konusu kazandırmanın miras payına karşılık gerçekleşmesi hususu murisin iradesine bırakılmıştır. Mirasta denkleştirmeyi düzenleyen Türk Medeni Kanunu hükümleri emredici nitelikte olmayıp tamamlayıcı mahiyettedir. Murisin denkleştirmeyle ilgili bir iradesi bulunmuyorsa devreye kanun hükümleri ve karineler girer. Murisin altsoyu ve altsoyu dışındaki mirasçılar yönünden farklı karineler öngörülmüştür.TMK' da altsoy lehine gerçekleştirilen hangi kazandırmaların kanunen denkleştirmeye tabi olduğu belirtilmiştir. Kanun koyucu, murisin gerçekleştirdiği bazı karşılıksız kazandırmaları denkleştirmeden muaf tutmuştur. Diğer yandan TMK m. 229/b.1. gereği aralarında edinilmiş mallara katılma rejimi geçerli eşlerden biri, mal rejiminin bitmesinden önceki bir yılda, diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler haricinde gerçekleştirmiş karşılıksız kazandırmalar, değer olarak edinilmiş mallara eklenir. Mal rejimiyle ilgili hükümler kapsamında hesaba eklenen sağlararası karşılıksız kazandırma, denkleştirmeye konu bir kazandırma niteliğindeyse, mal rejiminin ölümle sona ermesi durumunda, miras düzenlemeleri gereği hesaba eklenmesi de söz konusu olabilir. Bu halde edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesiyle ve miras hukukunun denkleştirme ilişkin hükümleri birlikte dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Equalization in inheritance means that the legal heirs, for whom the decedent has made gratuitous gains during his lifetime, return the said gains to the estate either in kind or as a deduction, during the sharing of the inheritance. With equalization, legal heirs are protected against each other, and the broken equality is tried to be re-established. According to TMK 669, unrequited gains made by the deceased from the deceased's estate and in return for his share of the inheritance are subject to equalization. Winnings that do not meet these conditions are not subject to equalization. It is left to the will of the deceased to realize the said gain in return for his inheritance share. If the deceased does not have a will regarding equalization, legal provisions and presumptions come into play. Different presumptions are foreseen for the descendants of the deceased and heirs other than the descendants. In the TMK, it is stated which gains made in favor of the descendants are subject to legal equalization. The legislator exempted some unrequited gains made by the deceased from equalization.TMK m. 229/b.1. Accordingly, unrequited gains made by one of the spouses with a valid participation regime in the acquired property, without the consent of the other spouse, in the year before the end of the property regime, other than ordinary gifts, are added to the acquired property as value. If the unrequited gain added to the account within the scope of the provisions regarding the property regime is a gain subject to equalization, it may also be added to the account in accordance with the inheritance regulations in case the property regime ends with death. In this case, the liquidation of the regime of participation in acquired property and the provisions of the inheritance law regarding equalization should be taken into consideration together