Gebeliğin bilişsel etkilerinin fiziksel yansımaları: dikkat eksikliği ve düşme ilişkisi
Physical reflections of the cognitive effects of pregnancy: the relationship between attention deficit and fall risk
  1. Tez No: 881690
  2. Yazar: HÜSNEGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmada gebelerde dikkat eksikliğine bağlı düşme yaşanma durumu ve düşmeye neden olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan araştırma, 8 Ağustos 2023 – 17 Nisan 2024 tarihleri arasında, İstanbul ilinde bulunan bir hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran gebelerle gerçekleştirildi. Veriler, sosyodemografik bilgiler formu, erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kendi bildirim ölçeği ve Gebelerde düşme riski değerlendirme ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Analizde, anlamlılık %95 güven aralığında tutularak, tanımlayıcı istatistikler, karşılaştırmalar ve ilişki testlerinden yararlanıldı. Çalışma ortalama yaşları 31,4 yaş olan 224 gebe ile tamamlandı. Gebelerin eğitim düzeyi %71,9'unun lise/kolej mezunu olduğu ve gebelik sayısı ortalama 1,6 idi. Gebeler düşme riski değerlendirme ölçeğinden ortalama 8,5 puan aldı. Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeğinde ise toplam 23 puan dikkat eksikliği alt boyutundan 7,5 puan ve hiperaktivite/dürtüsellik alt boyutunda 15,4 puan aldılar. Gebelerde düşme riskini evlilik süresi ve yaşın etkilediği belirlenirken; dikkat eksikliğini ise evlilik süresi, ekonomik durum ve eşinin yaşının etkilediği belirlendi. Ölçekler arası ilişki belirlenmedi. Gebelikte vücutta birçok değişiklik yaşanmaktadır. Gebeliğe uyum sürecinde, düşme gibi travmaların ve dikkat eksikliği gibi ruhsal sorunların sıklığı da artacaktır. Özellikle yaş, ekonomik durum ve evliliğe ilişkin faktörlerin de bunda rol oynayabileceği görülmektedir. Bu bağlamda gebelerle çalışan sağlık disiplinlerinin buna yönelik stratejiler geliştirerek tedavi ve bakımlarına entegre etmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the status of falls due to attention deficit in pregnant women and the factors causing falls. The descriptive and cross-sectional study was conducted between August 8, 2023, and April 17, 2024 with pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of a hospital in Istanbul. The data were collected by face-to-face interviews by the researcher using the sociodemographic information form, adult attention deficit hyperactivity disorder self-report scale and fall risk assessment scale in pregnant women. Descriptive statistics, comparisons and tests of association were used in the analysis, keeping the significance at 95% confidence interval. The study was completed with 224 pregnant women with a mean age of 31.4 years. The educational level of the pregnant women was 71.9% high school/college graduates, and the mean number of pregnancies was 1.6±0.9. Pregnant women scored an average of 8.5 points on the fall risk assessment scale. In the Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale, they scored a total of 23 points, 7.5 points in the attention deficit sub-dimension and 15.4 points in the hyperactivity/impulsivity sub-dimension. While the duration of marriage and age were found to affect the risk of falls in pregnant women, the duration of marriage, economic status and the age of the spouse were found to affect attention deficit. There was no relationship between the scales. Many changes occur in the body during pregnancy. In the process of adaptation to pregnancy, the frequency of traumas such as falls and mental problems such as attention deficit will increase. Especially factors related to age, economic status and marriage may play a role in this process. In this context, it is recommended that health disciplines working with pregnant women develop strategies for this and integrate them into their treatment and care.