Sportif rekreasyon programlarının sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of recreational sports programs in terms of sustainability
  1. Tez No: 881701
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada X-GSİM ve Spor İlçe Müdürlüğü'ndeki sportif rekreasyon programlarının sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi seçilmiştir. Araştırmada, veri toplama yöntemi olarak ise“görüşme yöntemi”seçilerek, X-GSİM'nde ve İlçe Müdürlüklerinde görev alan Müdürler, İlçe Müdürleri, spor uzmanları ve deneyim kazanan çalışanların görüşleri alınmıştır. Katılımcı seçiminde,“amaçlı örnekleme”yöntemlerinden“ölçüt örneklem”yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılarla kurumda son beş yılda yapılan; a- Rekreasyon programlarına ilişkin görüşleri, b- Sportif rekreasyon programlarına ilişkin güncel sorunlara ait görüşleri ve c-Sportif rekreasyon program sürdürülebilirliğine ilişkin görüşleri, başlıkları altında görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler betimsel ve içerik analiz yolu ile analiz edilmiştir. Araştırmanın mevcut sportif rekreasyon programlarına ilişkin bulgularında, kurumda uygulanmış ve halen uygulanmakta olan Sportif Rekreasyon Programlar, merkez'deki rekreatif etkinlikler (spor, sanat, eğitim ve kültür) ve İlçe'deki rekreatif etkinlikler (spor, eğitim ve kültür) şeklinde iki ana tema altında ifade edilmiştir. Sportif rekreasyon programlarına ilişkin güncel sorunlara ait bulgularda ise; ekonomik zorluklar, iletişim eksikliği, coğrafi koşullar ve teknoloji bağımlılığı, yönetsel süreçler şeklinde temalar ortaya çıkmıştır. Rekreasyon program sürdürülebilirliğine ilişkin sorunlar, ile ilgili bulgularda ise toplumsal katkı, çevresel duyarlılık, ekonomik sürdürülebilirlik, iletişim ve etkileşim başlıkları altında temalar belirlenmiştir. Çalışmanın özgün yönü, X ilinde gerçekleştirilen sportif rekreasyon program etkinliklerinin, sürdürülebilirliğinin önemine dikkat çekilmesidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the sustainability of sports recreation programs in X-GSİM and Sports District Directorate. Qualitative research method was chosen in this study. In the research,“interview method”was chosen as the data collection method, and the opinions of the Managers, District Managers, sports experts and experienced employees working in X-GSİM and District Directorates were taken. In participant selection, the“criterion sampling”method, one of the“purposeful sampling”methods, was used. Studies conducted with the participants in the institution in the last five years; Interviews were held under the headings: a-Opinions on recreation programs, b-Opinions on current problems regarding sportive recreation programs and c-Opinions on sportive recreation program sustainability. The collected data were analyzed through descriptive and content analysis. In the findings of the research regarding the current sports recreation programs, the Sports Recreation Programs that have been implemented and are still being implemented in the institution are divided into two main themes: recreational activities in the center (sports, art, education and culture) and recreational activities in the district (sports, education and culture). expressed. In the findings regarding current problems regarding sports recreation programs; Themes such as economic difficulties, lack of communication, geographical conditions and technology addiction, and administrative processes emerged. In the findings regarding the problems related to recreation program sustainability, themes were determined under the headings of social contribution, environmental awareness, economic sustainability, communication and interaction. The unique aspect of the study is that it draws attention to the importance of sustainability of the sports recreation program activities carried out in province X.