Sapanca gölü ile ilgili kirlilik araştırmaları ve koruma ile ilgili öneriler
  1. Tez No: 88175
  2. Yazar: METİN VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
BOLUM 2. ÖZET Bu araştırmada, Marmara Bölgesi'nin önemli iç su havzalarından olan Sapanca Gölü, çevre kirlenmesi ve besin durumu yönünden incelenmiş ve koruma amaçlı öneriler paketi sunulmuştur. Günümüzde gittikçe artan bir kirlenmeyle karşı karşıya kalan Sapanca Gölünün korunması ve yönetimi yaklaşımlarla çözülmeye çalışılmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda, Sapanca Gölü ve Havzasının uzun yıllar süren çalışmalarla çeşitli yönlerden yapılmış bulunan kirlilik araştırmalarının sonuçları ortaya konmuş, Sapanca Gölünün bu günkü durumunda herhangi bir iyileşme olmadığı sonucu ortaya çıkarılmıştır. Ağırlıklı olarak Sapanca Gölünün ve havzasının korunması ile ilgili öneriler paketi üzerinde durulmuş, pakette önerilen konular üzerine yeteri kadar gidilmediği, belli konuların ele alınmasında geç kalındığı sonucuna varılmıştır. Gölden Adapazarı kenti ve civarındaki küçük yerleşim birimleri içme ve kullanma suyu kaynağı olarak yararlanmaktadır. Bunun yanında İzmit'te bulunan SEKA, PETKİM ve TÜPRAŞ gibi büyük kuruluşların kullanma sularını Sapanca Gölünden temin etmeleri, gölün tahliye kanalı durumundaki Çark Deresinin debisini düşürmekte, bir anlamda gölün kendi kendini temizleme özelliğini ortadan kaldırmaktadır. Netice olarak kirlilik araştırma sonuçlan üzerinde bir irdeleme mahiyetindeki bu çalışmada ortaya konan öneriler paketine uygulamasının biran önce sağlanması konusunda Sapanca Gölü ve Havzasının yasal ve idari bir yapıya kavuşturulmasının biran önce sağlanması savunulmaktadır. Yasakçı ve dayatmacı yöntemler yerine pratik çözümlerle neticeye gidilmesi Sapanca Gölü ve Havzasının korunumu açısından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, Sapanca Lake wich is one of the most important catchment area of the Marmara region has been investigated in terms of environmentid pollution and nutrient. It has tried to solve the pollution problem of Sapanca Lake and some sort of suggestions have been presented in this daytime. The results of investigations show that the pollution problem of Sapanca Lake and catchment area is polluted and continued by this time. Packet of suggestions are recommended on the protection of Sapanca Lake and catchment area of tentimes. It is obsevved that some of the solutions aren't taken in hand and to be Iated. Adapazarı city and small housing area of Adapazarı environment have got drinking water and usage water a lot of Sapanca Lake. Some establishments such as SEKA, PETKİM and İPRAŞ have been getting usage water through Sapanca Lake also. In this case, the flow rate of ÇARK outlet of Sapanca Lake is decreasing. This means that the capability of self clearance of the Sapanca Lake is disappearing. Finally the suggestions wich are put forward by this thesis must be implemented immediately. Some sort of prohibitor and involuntarily decision must be taken considering these suggestions mentioned in this research.