The influence of creative space types on the design thinking process
Yaratıcı mekan tiplerinin tasarım düşünce süreci üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 881806
  2. Yazar: ZENA TALEB YOUSEF ALSHAWA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yenilik ve yaratıcılık, tasarım odaklı düşünme sürecini teşvik eder. Modern organizasyonlar tasarım düşünme sürecini desteklemek için belirlenen çalışma alanlarına ihtiyaç duyarlar. Böylece, bu çalışma, mekanların açık ve özel alanlarında gerçekleşen yaratıcı tasarım sürecinin, ıraksak ve yakınsakdüşünme üzerindeki etkilerine ait deneysel kanıtlar sunmaktadır. Elli dokuz katılımcı, açık veya özel alanlarda ıraksak ve yakınsak düşünme görevlerini yerine getirdi. Katılımcıların görev katılımı, akış durumu, durumsal ilgi ve bulunuşluk ile değerlendirildi. Her iki alandaki görev katılım seviyeleri, bağımsız örneklem t-testleri kullanılarak karşılaştırıldı. Sonuçlar, ıraksak düşünme görevleri sırasında akış durumunun, durumsal ilginin ve bulunuşluğun açık alanda özel alana göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Yakınsak düşünme görevleri sırasında, yalnızca durumsal ilginin özel alanda açık alana göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptandı. Ayrıca, sonuçlar akış durumu ile durumsal ilgi seviyesi, ve akış durumu ile bulunuşluk arasında anlamlı bir pozitif korelasyon olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, sonuçlar bulunuşluk ile durumsal ilgi arasında anlamlı olmayan pozitif bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, fiziksel mekanların yaratıcı tasarım düşünme sürecini etkilemedeki rolünün anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The design thinking process induces innovation and creativity. Modern organizations require designated workspaces to support the design thinking process. Thus, this study provides experimental evidence on the role of spatial types in influencing the creative design thinking process, namely divergent and convergent thinking. Fifty-nine participants performed divergent and convergent thinking tasks in open or private spaces. Flow state, situational interest, and presence assessed participants' task engagement. The task engagement levels in both spaces were compared using independent sample t-tests. Results revealed that flow state, situational interest, and presence were significantly higher in the open space than in the private space during divergent tasks. During convergent tasks, only situational interest was significantly higher in the private space than in the open space. In addition, results revealed a significant positive correlation between flow state and situational interest, and flow state and presence. Also, results indicated a nonsignificant positive correlation between presence and situational interest. These results contribute to understanding of the physical spaces in impacting the creative design thinking process.