Soliter pulmoner nodüllerde malignite riskinindeğerlendirilmesi
Evaluation of malignancy risk in solitary pulmonary nodules
  1. Tez No: 881823
  2. Yazar: KAAN KAVZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNTÜLÜ AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Soliter pulmoner nodül (SPN) sık karşılaşılan önemli bir klinik sorundur. Malign-benign ayırımının doğru bir şekilde yapılması erken evre akciğer kanserinin etkin tedavisinin yanında benign lezyonlara gereksiz müdahalenin oluşturabileceği potansiyel sorunların da önlenmesini sağlar. Bu çalışmanın amacı rastlantısal olarak SPN saptanan ve histopatolojik tanısı kesin olan hastalarda malign nodül olmayı öngören değişkenlerin belirlenmesidir. Çalışmamıza 1 Ocak 2010 – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında 229 hasta dahil edildi. Yaş, cinsiyet, sigara, mesleksel risk, asbest maruziyeti, akciğer hastalığı, özgeçmiş ve ailede kanser öyküsü, nodülün boyutu, yerleşimi, kenar özelliği, yoğunluğu, kavitasyon, kalsifikasyon, yağ içeriği, tomografide amfizem olup olmadığı ve SUVmax değeri kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalamaları 61.69±10.64 yıl, 165 hasta erkekti. Hastaların 185'inde malign nodül tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Solitary pulmonary nodule (SPN) is a common and significant clinical problem. Accurate differentiation between malignant and benign nodules not only facilitates effective treatment of early-stage lung cancer but also prevents possible unnecessary interventions for benign lesions. This study aims to identify variables predicting malignancy in patients with incidentally detected SPNs with confirmed histopathological diagnoses. A total of 229 patients were included between January 1, 2010, and June 30, 2023. Recorded variables included age, sex, smoking history, occupational risk, asbestos exposure, lung diseases, personal and family cancer history, nodule size, location, edge characteristics, density, cavitation, calcification, fat content, presence of emphysema on CT, and SUVmax values. The mean age of the patients was 61.69 ± 10.64 years, 165 of them were male. 185 patients had malignant nodules.