The relationship between complexity, frequency, and speed factors of listening comprehension and EFL learners' performance
Dinlediğini anlamanın karmaşıklık, sıklık ve hız faktörleri ile EFL öğrencilerinin performansı arasındaki ilişki
- Tez No: 881824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Öğrencilerin dinlediğini anlama performansının, dinlemenin çeşitli faktörleriyle önemli ölçüde bağlantılı olduğunu gösteren birçok kanıt bulunmasına rağmen, özellikle İngilizceyi Yabancı Dil olarak (EFL) öğrenenlerin performansı ile karmaşıklık, hız ve dinleme sıklığının ilişkisini karşılaştıran araştırmalar sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışma her bir faktör ile EFL öğrencilerinin dinlediğini anlama performansı arasındaki ilişkiyi araştırmayı ve bu faktörler arasında en güçlü belirleyiciyi tanımlamayı amaçlamaktadır. Nicel betimsel araştırma tasarımını kullanan bu çalışmada, Türkiye'deki bir özel üniversitenin hazırlık okuluna kayıtlı 124 öğrenci (67 kadın ve 57 erkek) katılımcı olarak seçilmiştir. Katılımcıların dinlediğini anlama performansları, Flesch Okunabilirlik Kolaylığı (FRE) puanlarına göre belirlenen basit ve karmaşık bölümlerden oluşan bir dinlediğini anlama testi kullanılarak ve dört farklı koşul altında uygulanarak değerlendirilmiştir: normal hızda bir kez dinleme, normal hızda iki kez dinleme, yavaşlatılmış hızda bir kez dinleme ve yavaşlatılmış hızda iki kez dinleme. Bu test uygulamalarından elde edilen veriler, her bir faktör ile öğrencilerin performansı arasındaki ilişkiyi belirlemek için tekrarlı ölçümler ANOVA ve çoklu regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, karmaşıklık, sıklık ve hız ile dinlediğini anlama performansı arasında önemli ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Bu faktörler arasında hız, dinlediğini anlama testi performansının en güçlü belirleyicisi olarak öne çıkmıştır. Bu sonuçlar, dinleme materyallerinin hızını, maruz kalma sıklığını veya zorluk seviyesini değiştirmenin EFL öğrencilerinin anlama performansını önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermektedir. Verimli ve daha az zahmetli bir uyarlama için, bu çalışmanın bulgularına dayanarak dinleme materyalinin hızını ayarlamak önerilmektedir. Bu bulguların sonuçları, EFL dinleme eğitimi, materyal tasarımı ve uyarlaması bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although substantial evidence highlights the relationship between various factors of listening and students' listening comprehension performance, research specifically comparing the influence of complexity, speed, and listening frequency on English as a Foreign Language (EFL) learners' performance is limited. Therefore, this study aimed to investigate the relationship of each factor with the listening comprehension performance of EFL learners and identify the strongest predictor among these factors. Utilizing a quantitative descriptive research design, 124 students (67 female and 57 male) enrolled in the preparatory school of a private university in Turkey were selected as participants. The participants' listening comprehension performances were assessed using a listening comprehension test that included both simple and complex sections, determined by Flesch Reading Ease (FRE) scores, and administered under four different conditions: normal speed heard once, normal speed heard twice, slowed-down speed heard once, and slowed-down speed heard twice. Data from these test administrations were analyzed using repeated measures ANOVA and multiple regression analysis to determine the relationship between each factor and students' performance. The findings revealed significant relationships between complexity, frequency, and speed with listening comprehension performance. Among these factors, speed emerged as the strongest predictor of listening comprehension test scores. These results indicate that modifying the speed, frequency of exposure, or difficulty of listening materials can significantly impact EFL learners' comprehension performance. For an efficient and less onerous adaptation, altering the speed of the listening material can be embraced based on the findings of this study. The implications of these findings are discussed in the context of EFL listening instruction, material design, and adaptation.