Hormon reseptör pozitif meme kanseri hücrehattında propolis ve fitokimyasalların intrensek östrojen yolağı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation effects of propolis and phytochemicals on the intrinsic estrogen pathway in hormone receptor positive breast cancer cell line
  1. Tez No: 881968
  2. Yazar: İNCİLAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Meme kanseri insidansı 2004 yılından itibaren yılda %0,5 oranında artmaktadır. Meme kanserinin en yaygın hormon pozitif tipini modelleyen MCF-7 hücrelerinde endokrin tedaviye zamanla gelişen direncin hücre reseptör değişimi ve sinyal yolaklarıyla ilişkisi gösterilmiştir. MCF-7 hücrelerinde orta derecede büyüme faktörü reseptörü (EGFR) eksprese edildiği bilinmektedir. EGFR yolağı ve HER ailesi reseptörleri kazanılmış dirençte rol oynamaktadır. Bitkilerin doğal ikincil metaboliti olarak antioksidan, antiinflamatuar, anti-kanser özellikleriyle polifenolik bileşiklerin bazı kemoterapötikler gibi direnç oluşturma potansiyeli bilinmemektedir. Çalışmamızda propolis ve propolis içeriğinden zengin fenolik madde kombinasyonunun (PFK5120) EGFR sinyal yolağına ve HER2 protein ekspresyonuna etkileri araştırılarak bu yolaklar aracılığıyla meme kanseri endokrin tedavilerine karşı direnç mekanizmalarına potansiyel etkilerinin araştırılmıştır. Hücre kültürü ortamında MCF-7 hücreleri 6,5-13-26 μg/mL doğal propolis ve %3-6-12 PFK5120'ye maruz bırakılmıştır. EGFR yolağındaki mRNA ekspresyon seviyelerine etkileri gerçek-zamanlı PCR tekniğiyle analiz edilmiştir. HER2 protein ekspresyonu western blotlama tekniği ve immünohistokimyasal boyama ile değerlendirilmiştir. Hem propolis hem de PFK5120 muamelesi sonucu EGFR panelindeki genlerin çoğunda mRNA ekspresyon seviyelerinde azalma görülmüştür. HER2 protein ekspresyonlarında PFK5120 %12 doz 48 saatinde anlamlı bir artış görülürken, diğer dozlarda ve zaman aralıklarında anlamlı değişim izlenmemiştir bu bulguları immünohistokimyasal boyama sonuçları doğrulamıştır. Sonuç olarak bulgularımız“propolis ve polifenolik karışımların çoklu biyolojik mekanizmaları düzenleme kabiliyetleriyle kanser tedavisinde önemli kaynak olabilecekleri öngörüsünü”EGFR yolağı ve HER2 ekpresyonu üzerindeki etkileriyle teyit etmiştir. Bu verilerimiz ayrıca, doğal polifenollere kıyasla standardize polifenol dolu kapsüller ve/veya nanoparçacıklarla yapılacak ileri çalışmalarla, kanser tedavisinde yeni terapötik ajanlar olarak daha işlevsel, daha etkin ve geleneksel kanser ilaçlarına alternatif olarak yan etkisi- az hatta olmayan doğal tedaviyi vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
The incidence of breast cancer with an increase of 0.5% per year since 2004. MCF-7 cells have been shown to develop resistance to endocrine therapy over time and to be associated with cell receptor alteration and signalling pathways. It is known that MCF-7 cells moderately express EGFR and the EGFR pathway play a role in acquired resistance. The potential of polyphenolic compounds, which anti-cancer properties as natural secondary metabolites of plants, to cause resistance, like some chemotherapeutics, is unknown. This study aimed to investigate the effects of propolis and a combination of propolis-rich phenolic substances (PFK5120) on the EGFR signalling pathway and the HER2 protein expression, as well as to examine the potential impact on resistance mechanisms against endocrine therapies for breast cancer. MCF-7 cells were exposed to doses of natural propolis and PFK5120 in cell culture medium, with concentrations ranging from 6.5 to 13 μg/mL and 3 to 12%, respectively. The effects on mRNA expression levels in the EGFR pathway were analysed by QPCR. HER2 protein expression was evaluated by western blotting and immunohistochemical staining. Both substances treatment resulted decrease in mRNA expression levels for the majority of genes in the EGFR panel. HER2 protein expression was observed to be significantly increased at 48 hours of PFK5120 12% dose, while no significant change was observed at other doses. These findings were confirmed by immunohistochemical staining results. Our findings confirmed 'the prediction that propolis and polyphenolic substance mixtures may be important sources for cancer treatment with their ability to regulate multiple biological mechanisms'. Our findings also indicate that further studies comparing standardised polyphenol-filled capsules and/or nanoparticles with natural polyphenols may yield more effective and less or even no side-effect natural treatments as new therapeutic agents in cancer treatment, potentially offering an alternative to traditional cancer drugs.