Antalya'da yeraltısuyu kalitesinin grafik tabanlı incelenmesi ve kirlenme kontrolunda bir matematik model uygulaması
Graphic-based evaluation of groundwater quality in Antalya and application of a mathematical model for pollution control
  1. Tez No: 88204
  2. Yazar: ORHAN TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB MUHAMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
öz ANTALYA'DA YERALTISUYU KALİTESİNİN GRAFİK TABANLI İNCELENMESİ ve KİRLENME KONTROLUNDA BİR MATEMATİK MODEL UYGULAMASI Orhan TİRYAKİOGLU Yüksek Lisans Tezi, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Ocak 1999, xii + 145 sayfa Antalya'da yeraltısuyu kaynaklarındaki su kalitesi grafik tabanlı olarak incelenmiştir. D.S.İ. Genel Müdûrlüğü'nden alman 1990-1997 yıllan arasını kapsayan, 7 adet kaynağın su kalite veri serileri grafiklerle yorumlanmış olup, kirlenme parametreleri incelenmiştir. İncelenen parametrelerin çoğunluğu standartlar dahilinde kalmakta ancak, kirlenme düzeyinde artan bir trend görülmektedir. Antalya'da kısmi bir içmesuyu şebekesindeki (Barış Mahallesi) su kalitesinin kontrolü için bir matematiksel model uygulanmıştır. Örnekleme istasyonlarında bakiye klor düzeyleri belirlenerek, su kalite modelinin kalibrasyonu ve verifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Şebekede klor dozajının 0,5 mg/lt limitini aştığı ve şebekede bazı değişiklikler yapılması gerektiği görülmüştür. Kullanılan model, Antalya su kalite yönetimi için uygun bir araç olabilecektir. ANAHTAR KELİMELER: Yeraltısuyu, Kalite, Kirlenme, EPANET, Simülasyon, Şebeke, Sertlik, Nitrat, Model, Antalya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GRAPHIC-BASED EVALUATION OF GROUNDWATER QUALITY IN ANTALYA and APPLICATION OF A MATHEMATICAL MODEL FOR POLLUTION CONTROL Orhan TİRYAKIOGLU Master of Science Thesis, Department of Environmental Sciences Adviser: Habib MUHAMMETOGLU, Assoc. Prof. Dr. January, 1999, xii+145 pages Groundwater quality in Antalya has been evaluated using graphics. Water quality parameters of seven groundwater resources have been considered. Database of these resources has been obtained from the State Hydraulic Works (D.S.İ.). It has been found that most of the quality parameter levels, have not yet exceeded the limits given by standards but have an increasing trend. For pollution control, a mathematical water quality model has been applied to a part of the drinking water distribution network of Antalya city (Bans district). Residual chlorine levels in sampling stations have been analysed, and used to calibrate and verify the model. Residual chlorine in the network exceeds the limit of 0.5 mg/1. The model can be used to improve the network and as a tool for water quality management for the city of Antalya. KEYWORDS: Groundwater, Quality, Pollution, EPANET, Simulation, Network, Hardness, Nitrate, Model, Antalya. u