Neutral diferansiyel denklemlerde kararlılık
Stability in neutral differential equations
  1. Tez No: 88205
  2. Yazar: FUAT YENİÇERİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
oz NEUTRAL DİFERANSİYEL DENKLEMLERDE KARARLILIK Fuat YENİÇERİOĞLU Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Haziran-1998, 69 Sayfa Bu çalışmada neutral diferansiyel denklemlerin çözümlerinin kararlılığı, asim- totik davranışları, varlık ve tekliği problemleri incelenmiştir. Adi ve gecikme argü- mentli denklemler için verilen kriter ve teoremler neutral yapı için genelleştirilmiştir. Ayrıca neutral diferansiyel denklemlerin gerçek yaşam problemlerinde model olarak kullanımlarının gerekliliği ilginç örneklerle gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Neutral, Delay, Kararlılık, Euler-Rothe Difference Scheme, Advanced, Ardışık Sürdürme, Karakteris tik Kökler, Üstel Çözüm, Asimtotik Davranış, Den ge Noktası, Fourier Açılımı, Varlık-Teklik Teoremi, Adjoint Denklem, Gronwall Eşitsizliği. JURI : Prof. Dr. Haydar AKÇA Prof Dr. Halil İ. KARAKAŞ Prof. Dr. Doğan ÇÖKER
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STABILITY IN NEUTRAL DIFFERENTIAL EQUATIONS Fuat YENİÇERİO?LU M.S. in Mathematics Adviser: Prof. Dr. Haydar Akça June, 1998, 69 pages This work deals with the property of solutions of neutral differential equa tions. Such as stability of solutions, asymptotic behaviour of solutions, existence and uniqueness of solutions and approximate solutions of the neutral equation. General teorems and basic definitions concerning ordinary and delay equations are generalized for the neutral case. Necessity of neutral differential equation for the mathematical modeling of real life problem are explained with interesting examples. KEY WORDS : Neutral, Delay, Stability, Euler-Rothe Difference Scheme, Advan ced, Picard Iteration, Characteristic Roots, Exponential Form of the Solution, Asymptotic Behaviour, Stable Point, Fourier Ex pansions, Existence and Uniqeness Theorem, Adjoint Equations, Gronwall Inequality. COMMİTTEE : Prof. Dr. Haydar AKÇA, Prof Dr. Halil İ. KARAKAŞ Prof. Dr. Doğan ÇÖKER ıı