Vertebra cerrahisinde postoperatif uygulanan epidural kateterden verilen Bupivakain ile Ropivakain'in etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of bupivacaine and ropivacaine administered through epidural catheter inserted peroperativelly during vertebra surgery
- Tez No: 88207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
50 Çalışmamız, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda, vertebra cerrahisi planlanan 40 olguda, intraoperatif olarak takılan epidural kateterden bupivakain veya ropivakain vererek, bu uzun etkili lokal anestetiklerin postoperatif analjezi ve vital bulgulara etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Bupivakain verilen olgular Grup I (n=20), ropivakain verilen olgular Grup II (n=20) olarak ayrıldı. Olguların 24 saatlik süre içindeki SAB, DAB, OAB, KAH, Sp02, dakika SS, ağrı skorları, analjezi süresi ve yan etkileri izlendi. Bu izlenen parametreler açısından Grup I ve IF de istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç olarak; epidural yolla verilen bupivakain veya ropivakain güvenli ve etkin analjezi sağlamakta, hemodinamik bozukluklara yol açmamakta, solunum parametrelerine etki etmemekte ve anlamlı derecede yan etkiler göstermemesi nedeniyle her ikisinin de postoperatif analjezi sağlamada kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY We designed this study in Department of Anesthesiology and Reanimation, medical college of Trakya University. We aimed to compare the analgesic effectiveness and vital signes effects of long acting local anaesthetics, bupivacaine and ropivacaine administerd through epidural catheter inserted intraoperativelly in 40 patients undergoing vertebra surgery. Patients divided in to 2 groups bupivacaine and (n=20), ropivacaine (n=20) following postoperative 24 hours measurments include systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, heart rate, oxygen saturation, respiratory rate, pain scores, analgesic duration and side effects. Based on these parameters statistically no significant difference between group I and grup II was founded. We conclude that epidural administration of bupivacaine or ropivacaine provides safe, effective analgesia, and has no significant change in heamodynamic and respiratory parameters, also has no significant side effects. Both agents can be used to provide postoperative analgesia.