Sevofluran anestezisinin kognitif fonksiyonlar üzerine olan etkilerinin izofluran anestezisi ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of effects of sevoflurane and isoflurane anesthesia on cognitive functions
  1. Tez No: 88206
  2. Yazar: BERRİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında Genel anestezi altında elektif cerrahi girişim geçirecek olgularda uygulanan sevofluran ve izofluranın kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız ASA I-II grubunda yaşlan 17-63 arasında değişen, kognitif fonksiyonları etkileyecek ilaç veya alkol kullanmayan, psikiyatrik yakınması veya tanısı olmayan, operasyonu 30-300 dk. arası sürede tamamlanan, en az sekiz yıl eğitim görmüş, son 5 yılda anestezi almamış, toplam 62 olgu üzerinde gerçekleştirildi Preoperatif bir gün önce servislerinde SAB, DAB, KAH, kan glukoz, üre, Na, K, Cl ölçümleri yapılarak normal sınırlarda olduğu saptandıktan sonra, kognitif fonksiyonları değerlendirmek için MMST ve KKM testi uygulandı. Bulunan değer preoperatif skor olarak kaydedildi. Operasyon öncesi i.m. 0.5 mg atropin dışında premedikasyon yapılmadı. Periferik venden kanül takılarak anestezi indüksiyonuna kadar 500 cc %0.9 NaCl solüsyonu verildi Rutin monitorizasyonu takiben i.v. 2.5 mg/kg propofol ile indüksiyon ve 0.5 mg/kg atraküryum besylat ile kas gevşemesi sağlanarak orotrakeal yolla entübe edildi. İki gruba ayrılan olgulardan I. gruba49 %1.5-2.5 sevofluran ve n. gruba %1-1.5 izofluran %50 N2O ve %50 O2 içerisinde uygulandı. Peroperatif SAB, DAB, KAH, SpCh, EtCCh, operasyonun 30. dk.'sında alınan kan örneğinde Pa02, PaC02, pH, glukoz, üre, Na, K, CI değerleri ölçülüp kaydedildi Postoperatif 15. dk. ve 60. dk-'da KKM testi, postoperatif 3. gün MMS testi tekrar uygulandı. Elde edilen veriler istatistiksel açıdan karşılaştırıldı. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgulara göre; preoperatif ve postoperatif 3. gün MMS testi, preoperatif ve postoperatif 60. dk. KKM testi skorları karşılaştırıldığında her iki grupta da normal sınırlarda ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamsız idi (p>0.05, Tablo VII, VIII). Ancak postoperatif 15. dk. KKM testi skorları ortalamaları her iki grupta da başlangıç değerine göre düşük ve normal sınırlarının altmda bulundu, izofluran grubunda düşme sevofluran grubuna göre anlamlı olarak daha fazla oldu (p=0.000). Kognitif fonksiyonları etkileyebilecek diğer parametreler (SAB, DAB, KAH, Sp02, EtCOî, PaCfe, PaC02, kan pH, glukoz, üre, Na, K, Cl değerleri) normal sınırlan içinde bulundu. Bu parametreler için 2 grup karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05, Tablo XV, XVI, xvn, xvni, xix, xx, xxi). Sonuçlar değerlendirildiğinde, her iki inhalasyon ajanının da kognitif fonksiyonları postoperatif 15. dk.'da olumsuz yönde etkilediği ancak kognitif fonksiyonlardaki bu gerilemenin izofluran grubunda daha fazla olduğu, her iki grupta da postoperatif 60. dk.'da normal sınırlarına erişildiği, postoperatif 3. gün de kognitif fonksiyon bozukluğu olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Our aim was to compare the effects of sevoflurane and isoflurane on cognitive functions of patients that were planned for elective surgery under general anestesia in Trakya University Medical Faculty Anestesiology and Reanimation Department. Our study was performed on ASA I-II group,ages between 17-63, totaly 62 patients who did not use any drug or alcohol that would affect cognitive functions, who had no pschiatric complaints or diagnosis, who had not received general anesthesia past 5 years who had at least 8 years of education and whose operation lasted between 30-300 minutes. One day before operation SABP, DABP, HR, blood glucose, urea, Na, K, CI values were controlled to be in normal limits and to evaluate cognitive functions MMS test and KKM tests were performed calculated values were recordet as preoperative score. Preoperatively except 0,5 mg atropin Lm.no other premedication was done SOOcc of 0,9% NaCl solution was introduced through a peripheric vein cannule till induction of anesthesia. Following routine monitorization induction was provided with 2.5 mg/kg propofol i.v., muscle relaxation was provided with 0.5mg/kg atracurium besylate and patient was intubated orotracheally. Cases were divided into two groups, group I received 1,5-2% sevoflurane in 50% N2O + 50% O2;51 group II received 1-1,5% isoflurane in 50% N20 + 50% 02. Preoperatively SABP, DABP, HR, SpÜ2, EtC02 values were recorded and PaCCfe, Pa02, pH, glucose, urea, Na, K, CI values were measured from blood samples taken on 30th min of operation. 15 min and 60 min after operation KKM test and on third day of operation MMS test were repeated. Evaluated data were compared statistically. Looking to our results when comparing scores of MMS test performed preoperative and postoperative third day and KKM test performed preoperative and postoperative 60 min, they were in normal limits and difference between groups was statistically insignificant (p>0.005, Table VII, Vni). However mean values of KKM test scores on postoperative 15th min were lower than initial values and below normal limits in both groups. This decline was more significant in isoflurane group than sevoflurane group (p=0.000).The other parameters that can be effective on cognitive functions (SABP, DABP, HR, Sp02, EtCCfe, PaCb, PaC02, blood pH, glucose, urea, Na, K, CI were within normal limits. According to these parameters no statistical difference was found between two groups. (p>0.05, Table XV, XVI, XVTI, xvni, xrx, xx, xxi) Evaluating the results,it is concluded that both inhalation agents adversly affect cognitive function on postoperative 15th minute however decline in isoflurane group is higher;and that in both groups normal limits are catched on postoperative 60th minute and no cognitive function disturbance is seen on postoperative third day.