Sürdürülebilir mimari yaratmak: Sınırlı kaynaklar ve düzenlemelerle zorlayıcı ortamlar için bir kılavuz
Creating sustainable architecture: A guide for challenging environments with limited resources and regulations
  1. Tez No: 882108
  2. Yazar: VJOSA GRAJÇEVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mimarlık yolculuğumu düşündüğümde, bu alanın özü ve içindeki yerim üzerine derin yansımalar ortaya çıkıyor. Mimarlık, sadece inşaat yapmaktan öte, dünyayla olan bağlantımızın somutlaşmış halidir; sadece fiziksel alanları değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal manzaralarımızı da şekillendirir. Ancak, dönüştürücü potansiyeline rağmen, mimarlık sıklıkla doğanın hassas dengesini bozar, ekosistemleri değiştirir ve çevrede kalıcı bir iz bırakır. Dayanıklı varlığına rağmen, mimarlık doğanın güçlerine karşı savunmasızdır, bize inşa edilmiş çevremizin geçiciliğini hatırlatır. Bu karmaşıklıkta yol almak büyük bir zorluk teşkil eder. Bir mimar olarak, hem ilham veren hem de korkutan bir alana nasıl anlamlı bir katkı yaparım? Mimarlığın incelikleri, her biri kendi zorluklarını ve kısıtlamalarını sunan birçok faktör—malzemeler, iklimler, kültürler ve düzenleyici çerçeveler—tarafından şekillendirilir. Bu zorlukların ortasında derin bir merak yatıyor: Mimarlığı doğa ve çevresiyle uyumlu bir şekilde nasıl bütünleştirebilirim? İklim değişikliği tartışmalarının ötesinde, daha derin bir gerçek yatıyor—doğal dünya ile olan bağlantımızın anlaşılması. Bu, mimarlığı doğa üzerine bir yük olarak değil, onunla simbiyotik bir fırsat olarak yeniden hayal etmekle ilgilidir, özellikle sürdürülebilir altyapıya ve düzenleyici denetime erişimin sınırlı olduğu bölgelerde. Tezimde, uyum sürecini—karmaşıklıkları aşarak doğayla sadece bir arada var olan değil, onun ayrılmaz bir parçası haline gelen bir mimarlığa ulaşma yolculuğunu—araştırmayı amaçlıyorum. Bu, düzenlemeler, kaynaklar, hesap verebilirlik ve farkındalığın eksik olduğu zorlu ortamlarda inşa etme fırsatlarını keşfetme gibi benzersiz bir zorluk içeriyor. Odak noktası, özellikle kapitalist gündemler tarafından yönlendirilen düzenleyici boşlukların ve denetimin istismarı nedeniyle betonlaşan kentsel alanlarda, insan refahını teşvik ederken çevreyi koruyan ve geliştiren bütünsel bir yaklaşım benimsemektir.
Özet (Çeviri)
Contemplating my journey in architecture leads me to profound reflections on the essence of this field and my place within it. Architecture transcends mere construction; it is the embodiment of our connection to the world, shaping not only physical spaces but also our mental and emotional landscapes. Yet, amidst its transformative potential, architecture often disrupts the delicate balance of nature, altering ecosystems and leaving a lasting imprint on the environment. Despite its imposing presence, architecture remains vulnerable to the forces of nature, reminding us of the impermanence of our built environment. Navigating through this complexity presents a formidable challenge. How do I, as an architect, contribute meaningfully to a field that both inspires and intimidates me? The intricacies of architecture are shaped by a myriad of factors—materials, climates, cultures, and regulatory frameworks—each presenting its own set of challenges and constraints. Amidst these challenges lies a profound curiosity: the desire to integrate architecture harmoniously with nature and its surroundings. Beyond debates on climate change, lies a deeper truth—an understanding of our interconnectedness with the natural world. It's about reimagining architecture not as an imposition upon nature, but as a symbiotic opportunity for innovation and transformation extension of it, especially in regions where access to sustainable infrastructure and regulatory oversight is limited. In my thesis, I aim to investigate the process of harmonization—the journey of navigating complexities to achieve an architecture that not only coexists with nature but becomes an integral part of it. This involves a unique challenge: exploring opportunities for building in difficult environments that lack regulations, resources, accountability, and awareness. The focus is on adopting a holistic approach that promotes human well-being while preserving and enhancing the environment, especially as urban areas become increasingly dominated by concrete due to the exploitation of regulatory gaps and oversight driven by capitalist agendas.