Çağdaş mimaride rejyonalist yaklaşımların sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirilmesi: Gelişmekte olan İslam ülkeleri
The evaluation of regionalist approaches in contemporary architecture in context of sustainability: Developing Islamic countries
  1. Tez No: 257021
  2. Yazar: NİHAL BESEVLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYA SÖZMEZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, son otuz yıldır mimaride önemi gittikçe artmakta olan sürdürülebilirlik kavramına eleştirel bir yaklaşım getirmeyi ve sürdürülebilir mimarinin uygulanmasına alternatif bir bakış üretmeyi amaçlamaktadır.Günümüz çevre problemleri, pek çok çözüm arayışını da beraberinde getirmiştir. 1987 yılında Dünya Çevre Kalkınma Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte Ortak Geleceğimiz başlıklı bir rapor hazırlanmıştır. Bruntland Raporu'nda bugün kullandığımız anlamıyla sürdürülebilirlik kavramı karşımıza çıkmıştır. Sürdürülebilirlik kavramının mimariye yansıması, kaynakların verimli kullanılması, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlenilmesi ve doğaya zarar vermeyen bir anlayış benimsenmesi şeklindedir. Sürdürülebilir mimari yaratmak için ileri teknoloji kullanmak ve karmaşık çözümler denenmektedir. Ama bu konuda en önemli kaynak olan `yerel mimariler ' atlanmaktadır.Yerel mimariler incelendiğinde; iklim topografya, kültür gibi kavramların hiçbirinin göz ardı edilmediğini, her soruna rasyonel çözümler üretildiğini görebiliriz. Bu yüzden günümüz mimarlığının yerel mimarilerden çıkarması gereken dersler çok fazladır. Bu bağlamda, çağdaş mimaride yerel yaklaşımlar Rejyonalizm başlığı altında incelenmiştir.Rejyonalizm ve sürdürülebilirlik ilişkisini sorgulamak açısından gelişmekte olan İslam ülkelerindeki rejyonalist projeler incelenmiş, sosyal, kültürel, ekonomik ve ekolojik sorunlara verdikleri cevaplar sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the last 30 years, sustainability has been gaining growing importance in architecture and this study aims to introduce a critical approach to the concept and to produce an alternate view to the application of sustainable architecture.The environmental problems of today have brought with them multiple initiatives in search of solutions. In 1987 a report called `OUR COMMON FUTURE? was compiled at an event organized by The World Commission on Environment and Development. In the Bruntland Report the concept of sustainability as we use it today emerged. Sustainability is reflected in architecture in the form of the efficient utilization of resources, adoption of sustainable energy sources and an eco-friendly mentality. To create sustainable Architecture, hi-tech, complicated solutions are being tried but perhaps the most important resource towards this end, Vernacular Architecture, is being ignored.When Vernacular architectures are studied ,we see that of the critical design factors such as climate, topography and culture, none are ignored and that the problems they give rise to have been addressed with rational solutions. It is easily seen that there is much modern architecture stands to gain from the study of venacular architectures. In this context contemporary approaches to vernacular architecture have been studied under the title of Regionalism.Regionalist projects in developing Islamic countries have been analyzed with a view to exploring the relationship between Regionalism and Sustainablity; and the solutions these Regional Projects present to social, cultural, economical and ecological challenges have been evaluated in the context of sustainability.