Kablosuz ağdan düşürme saldırılarına karşı korunmak için sinyal izleme temelli anomalilerin algılanması ve engellemesi
Detection and prevention of anomalies based on signal monitoring to protect against deauthentication attacks in wireless networks
- Tez No: 882125
 - Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SEYFİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Electrical and Electronics Engineering, Management Information Systems
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde internet kullanım oranı o kadar artmıştır ki; 2021 verilerine göre dünyadaki insanların %59.5'i internet kullanmaktadır. İnternet kullanımının bu kadar yaygınlaşmasında kablosuz ağ teknolojileri büyük rol almaktadır. Bu durum güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Kablosuz ağlarda iletişim güvenliği konusunda birçok potansiyel tehdit bulunmaktadır. Bilgisayar korsanları, kablosuz ağa bağlı olan kullanıcıların ağ trafiğini izleyebilir, değiştirebilir ve kişisel bilgilerini ifşa edebilirler. Kolay uygulanabilir olması ve diğer birçok güvenlik sorununa kapı aralaması nedeniyle ağdan düşürme saldırıları en tehlikeli saldırı yöntemi olarak kabul edilmektedir. Bu yöntemde kablosuz ağ iletişim protokollerindeki güvenlik zafiyetlerinden yararlanılarak kullanıcıların bağlantısı sonlandırılır. Bu aşamadan sonra bilgisayar korsanları amaçlarına göre farklı saldırı tekniklerini uygulayabilmektedir. Bu tez çalışmasında, kablosuz ağlarda gerçekleştirilen ağdan düşürme saldırılarını tespit etmek ve önlemek için bir yazılım geliştirmek amaçlanmaktadır. Bu yazılımda Python programlama dili, Scapy kütüphanesi ve kullanıcı dostu bir arayüz GUI (Graphical User Interface) kullanılmıştır. İlk etapta Wi-Fi alıcı kartıyla ortamdaki ağlar taranır. Sonrasında tespit ve uyarı yazılımından korunması istenilen ağ seçilerek koruma altına alınır. Saldırı gerçekleştirildiğinde tespit ve uyarı yazılımı sesli ikaz verir. Bu ikaz sayesinde bir anormalliğin olduğu anlaşılarak ağdan düşürme saldırısından korunmak amacıyla bağlı olduğumuz ağdan bağlantımızı sonlandırırız.
Özet (Çeviri)
The use of the internet has increased so much in today's world that, according to 2021 data, 59.5% of the world's population uses the internet. Wireless network technologies play a significant role in the widespread use of the internet. In this case also bring along security issues. There are numerous potential threats to communication security in wireless networks. Hackers can monitor, modify, and disclose the network traffic of users connected to wireless networks. Due to its ease of execution and its potential to open the door to many other security problems, deauthentication attacks are considered the most dangerous attack method. In this method, the attackers exploit security vulnerabilities in wireless network communication protocols to terminate the users' connections. After this stage, hackers can implement various attack techniques according to their objectives. The aim of this thesis is to develop a software to detect and prevent deauthentication attacks in wireless networks. In this software, the Python programming language, the Scapy library, and a user-friendly graphical user interface (GUI) are used. In the first stage, networks in the environment are scanned with the Wi-Fi receiver card. Afterwards, the network that is required to be protected from the detection and warning software is selected for protection. When an attack is carried out, the detection and warning software gives an audible alert. Upon receiving the alert, we disconnect our connection from the network to prevent ourselves deauthentication attacks, which exploit anomalies.