Metabolik işlev bozukluklarıyla ilişkili yağlı karaciğer hastalığında ursodeoksikolik asit kullanımının biyokimyasal parametreler ve prognoz ile ilişkisi
Association of ursodeoxycholic acid with biochemical parameters and prognosis in fatty liver disease associated with metabolic dysfunction
- Tez No: 882124
- Danışmanlar: PROF. DR. ULUS SALİH AKARCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: Metabolik işlev bozukluklarıyla ilişkili yağlı karaciğer hastalığının sıklığı yıllar içinde sürekli artmaktadır. Henüz etkili bir tedavi bulunamamıştır. Karaciğerde metabolik disfonksiyon ve steatoz ile karakterize edilen MASLD fizyopatolojisinde dolaşımdaki safra asidi değişikliklerinin de rolü olduğu gösterilmiş, bu mekanizma olası tedavi hedeflerinden biri haline gelmiştir. Bir safra asidi olan ursodeoksikolik asit (UDKA) endoplazmik retikulum (ER) stresini azaltma, insülin duyarlılığını artırma, apoptozu durdurma ve safra asidi metabolizmasını modüle etme gibi etkileri nedeniyle birçok karaciğer hastalığında kullanılmaktadır. Bu çalışma ile UDKA'nın MASLD tanılı hastalarda biyokimyasal faydalarını, Fib-4 skoru ile fibrozise faydasını ve sağ kalıma olası faydasını incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF), İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hepatoloji Polikliniği hasta veri tabanında kayıtlı, 1995-2022 arasında takip edilen, 2418 MASLD hastası değerlendirilmiş ve içlerinden en az bir yıl süreyle UDKA kullanan 216 MASLD hastası ve MASLD hastaları içinde UDKA kullananlarla aynı yaş ve cinsiyet bakımından denk olacak şekilde 213 UDKA kullanmayan hasta seçilmiştir. Elektronik hasta dosyası (EHD) kullanılarak hastaların kan değerleri (AST, ALT, ALP, GGT, INR, elastografi ölçümleri kaydedilmiş ve hastaların ilk geliş, birinci yıl, üçüncü yıl ve son vizitteki kan değerleri kaydedilmiştir. Dışlama kriterleri uygulandıktan sonra 325 hasta ile çalışmaya devam edilmiştir. UDKA kullanan ve kullanmayan hastaların başlangıç ve birinci yıl değerleri arasında farklılıklar olup olmadığı analiz edilmiştir. UDKA kullanan ve kullanmayan hastaların yaşam süreleri arasında fark olup olmadığı Kaplan Meier analizi ile araştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda hastaların bazal değerlerine bakıldığında UDKA kullanmayan grupta ortalama Fib-4 skoru 0.67, UDKA kullanan grupta 1.22 olarak bulunmuş (aradaki fark p:
Özet (Çeviri)
BACKGROUND and AIM: The prevalence of fatty liver disease associated with metabolic dysfunction has been continuously increasing over the years, yet an effective treatment has not yet been found. It has been shown that changes in circulating bile acids play a role in the pathophysiology of metabolic dysfunction-associated fatty liver disease (MASLD), which is characterized by metabolic dysfunction and steatosis, making this mechanism one of the possible treatment targets. Ursodeoxycholic acid (UDCA), a bile acid, is used in many liver diseases due to its effects such as reducing endoplasmic reticulum (ER) stress, increasing insulin sensitivity, halting apoptosis, and modulating bile acid metabolism. With this study, we aimed to examine the biochemical benefits of UDCA in patients diagnosed with MASLD, its effects on fibrosis using the Fib-4 score, and its potential benefit on survival. MATERIALS and METHODS: A total of 2418 MASLD patients followed between 1995 and 2022, registered in the patient database of the Department of Internal Medicine, Hepatology Outpatient Clinic, Ege University Faculty of Medicine (EUSM), were evaluated. Among them, 216 MAFLD patients using UDCA and 213 MASLD patients not using UDCA, matched for age and gender, were selected. Patients' blood values (AST, ALT, ALP, GGT, Albumin, Globulin, Leukocyte, Hemoglobin, Platelet, Prothrombin time, INR, Fasting blood sugar, Basal insulin, HDL, LDL, Total cholesterol), elastography measurements were recorded using the Electronic Health Record (EHR), and the blood values at the initial visit, first year, third year, and final visit of the patients were included in the study. After applying exclusion criteria, the study continued with 325 patients. DISCUSSION: Our study revealed that UDCA provides short-term biochemical improvement but does not contribute to prognosis. It can be concluded that it does not provide benefit in fibrosis when looking at the Fib-4 score. The worse baseline biochemical values and worse survival of the UDCA group indicate a tendency of physicians in our clinic to initiate UDCA therapy for patients with perceived poorer prognosis. Our result data are consistent with most previous studies on UDCA, but there are very few studies on survival, and most of them have been conducted with smaller patient populations. Our study is valuable in terms of having a large number of patients and evaluating survival. The retrospective nature of our study is one of its limitations due to not knowing the UDCA dose and some missing follow-up data. Longerterm studies evaluating survival are needed. CONCLUSION AND RECOMMENDATIONS: In conclusion, UDCA demonstrates shortterm biochemical improvements in patients with MASLD but does not significantly impact fibrosis or overall survival. To better understand the long-term effects and potential benefits of UDCA, multi-center, long-term prospective studies with larger and more diverse populations are necessary.