Türk resminde eğlence sahneleri ve eğlence mekânları
Entertainment scenes and entertainment venues in Turkish painting
- Tez No: 882287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL SARIDİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Eğlence, insan hayatının vazgeçilmez öğelerinden biri olarak sanatta da karşılığını bulmuş bir kavramdır. Eğlence anlayışı ve eğlence mekânı tarih boyunca kültürel farklılıkların, toplumsal kodlarıyla güncellenen geleneğin uzantısı olarak şekillenmiştir. Dolayısıyla sanatsal üretimde de kültürel izler, eğlence konusunu ele alan sanatçıların eserlerindeki temel çıkış noktasını teşkil eder. Batı sanatında Orta Çağ'da sekteye uğrasa da erken dönemlerden itibaren eğlence sahneleri sanatın bir parçası olarak gelişmiştir. 17. yüzyılda tür resminin sevilen temalarından biri olan eğlence, Flaman sanatında yoğun olarak işlenmiştir. Türk resminde Batılı anlamda resim çalışmaları içinde en erken eğlence sahneleri, 20. yüzyılın başında yapılmıştır. Politik ve kültürel nedenlerle göz ardı edilen eğlence konusuna sanatçılar, 1950'lerden sonra daha çok ilgi göstermiştir. Şehirleşmenin artmasıyla kolektif hayatın dönüşümü eğlenme fiilini ve eğlence mekânlarını sürekli güncellediğinden bu sahneler müzik kültüründen modaya, kadının ve erkeğin sosyal konumundan yeme içme alışkanlıklarına geniş bir perspektif sunar. Eğlence alışkanlıkları ve bunun sanata yansıması sosyolojik bir okumayı da beraberinde getirdiğinden Türk resminde eğlence sahneleri, toplumsal etkileşimleri ve dönüşümü de görselleştiren bir bellek taramasıdır.
Özet (Çeviri)
Entertainment is a concept that includes service in art as one of the basic components of human beings. The concept of entertainment and entertainment venues have been shaped throughout history as an extension of tradition updated with cultural differences and social codes. In short, in traditional production, cultural viewings constitute the basic output distribution of the products of artists dealing with the subject of entertainment. In Western art, entertainment scenes developed as a part of art from the early Middle Ages. Entertainment, one of the popular themes of Turkish painting in the 17th century, was extensively used in Flemish art. In Turkish painting, the earliest painting works in the Western sense were made in entertainment scenes, at the beginning of the 20th century. Artists showed more interest in entertainment issues, while political and cultural products were ignored, after the 1950s. Since the act of entertainment and entertainment venues in collective life are constantly updated with the change of urbanization, these scenes offer a wide perspective from music pieces to fashion, as well as the social position of men and women. It is a memory clearing by visualizing entertainment scenes, mass communications and entertainment in Turkish painting, presented with entertainment production and a warmth in its art environment.