Kimya eğitiminde ters yüz edilmiş öğrenme modeli ile ilgili yapılan uluslararası çalışmaların bibliyometrik ve betimsel içerik analizi
Bibliometric and descriptive content analysis of the international studies on flipped learning in chemistry education
- Tez No: 882288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKIP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, bibliyometrik ve içerik analizleri aracılığıyla kimya eğitiminde ters yüz edilmiş öğrenme ile ilgili yapılmış uluslararası çalışmalardaki eğilimlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Mevcut çalışmada yöntem olarak doküman analizi kullanılmıştır. Belirlenen anahtar kelimeleri kullanarak Web of Science (WoS) veri tabanından erişimi sağlanan makaleler filtrelendikten sonra kalan 117 makale üzerinde bibliyometrik analiz yapılmıştır. Bibliyometrik veri analizi kullanılarak makalelerde sıklıkla kullanılan anahtar kelimeler, özette sıklıkla kullanılan kelimeler, en üretken yazarlar, en üretken dergiler ve en üretken ülkeler belirlenmiştir. Bibliyometrik analizi yapılan makaleler belirli kriterlere göre filtrelendikten sonra kalan 30 makale betimsel içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizinde ilgili makaleler, yöntem, örneklem ve örneklem büyüklüğü, veri toplama araçları ve verilerin analizi kriterleri dikkate alınarak analiz edilmiştir. Bibliyometrik analiz sonuçlarına göre, elde edilen veriler makalelerde en çok kullanılan anahtar kelimelerin lisans birinci sınıf, öğrenci merkezli öğrenme, internet-tabanlı öğrenme, organik kimya, işbirlikçi öğrenme, uzaktan öğrenme / öz eğitim olduğunu göstermiştir. Özet kısmında en çok kullanılan kelimelerin ise analiz, eğitimci, zaman, tecrübe, çıktı, grup, yıl, veri, anlama olduğu saptanmıştır. En üretken yazanların S. A. Reid, J. F. Eichler ve W. He olduğu, en üretken dergilerin Journal of Chemical Education (JCE) ve Chemistry Education Research and Practice (CERP) olduğu belirlenmiştir. En üretken ülkeler Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada olarak saptanmıştır. İçerik analizi sonuçları ise makalelerde nicel araştırma yöntemlerinin daha sık kullanıldığını ve çalışmaların genellikle üniversite öğrencileri üzerinde yürütüldüğünü göstermektedir. Makalelerdeki örneklem büyüklüklerinin ağırlıklı olarak 1-99 katılımcı arasında olduğu belirlenmiştir. Çalışmalarda en çok başarı/öğrenme, tutum ve katılımcıların ters yüz edilmiş öğrenme ile ilgili görüşleri üzerine odaklanılmıştır. Veri toplama aracı olarak en çok test, anket, alternatif değerlendirme yöntemleri ve mülakat kullanılmıştır. Nicel veri analizinde betimsel ve kestirimsel istatistiksel yöntemler kullanılırken nitel verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the trends in international studies on flipped learning in chemistry education using bibliometric and content analysis. In the current study, document analysis was used as a method. The articles extracted from Web of Science (WoS) using the appropriate keywords were filtered according to some criteria and the remaining 117 articles were analyzed using bibliometric analysis. The most commonly used keywords, the most frequently used words in the abstract, and the most productive authors, journals, and countries were identified using bibliometric data analysis. After the articles analyzed using bibliometric analysis had been filtered according to specific criteria, the remaining 30 papers were analyzed by descriptive content analysis. In the content analysis, the related papers were analyzed considering factors such as method, sample and sample size, instrument, and data analysis techniques. According to the results of the bibliometric analysis, the most frequently used keywords in the papers were first-year undergraduate, student-centred learning, internet-based learning, organic chemistry, collaborative/cooperative learning, and distance learning/self-instruction. The most frequently used words in abstracts were analysis, instructor, time, experience, outcome, group, year, data, and understanding. The most productive authors were S. A. Reid, J. F. Eichler, and W. He. The most productive journals were the Journal of Chemical Education (JCE) and Chemistry Education Research and Practice (CERP) while the most productive countries were the United States of America and Canada. The descriptive content analysis indicated that the most commonly used methods were quantitative ones and that the studies were generally conducted on undergraduates. The sample sizes in the papers were mostly between 1 and 99 participants. The studies focused most on achievement/learning, attitude, and subjects' view of flipped learning. The most commonly used instruments were tests, questionnarries, alternative assessment methods, and interviews. Descriptive and inferential statistical methods were used to analyze the quantitative data while content analysis was used to analyze the qualitative data.