Türk Lügati'nin 'Elif' maddesi (C.1, s.173-224): İnceleme-çeviri yazı-dizin
Elif article of the Türk Lügati (Volume 1,173-224): Research- transcription-index
  1. Tez No: 882307
  2. Yazar: ŞEYMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Türk dillerinin birliğini kanıtlamak amacıyla kaleme alınan Türk Lügati adlı eserinin müellifi Hüseyin Kazım Kadri'dir. Türk Lügati, Türk Dillerin İştikakî ve Edebi Lügatleri dört ciltten oluşan, etimolojik ve karşılaştırmalı bir sözlüktür. Türk lehçelerinin ve Batı kökenli kelimelerin örnekleri eserde oldukça fazla yer tutmaktadır. Türk Lügati üzerine birçok çalışmalar yapılmıştır. İlk çalışmalar şiirler üzerine yapılırken daha sonra çeviri yazı çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Çeviri yazı çalışmaları ile birlikte inceleme kısımlarında sözlüğün özellikleri, Kadri'nin sözlükçülüğü, KB'den alınan beyitlerin art zamanlı yazım özellikleri karşılaştırılması ve eserdeki yabancı kelimeler gibi çalışmalar yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşur, giriş kısmında tezin kapsamı yer alır. İlk bölümde Hüseyin Kazım Kadri ve eseri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise seçilen sayfalar üzerindeki karşılaştırılmalar yapılmıştır. Arapça kelimelerin Türkiye Türkçesinde kullanım şekli incelenip anlam değişmelerinden ve daralmalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm, eserin ilk cildindeki 173-224 arasındaki sayfaların çeviri yazısını kapsamaktadır. Dördüncü bölüm ise madde başı sözcüklerinin ve tanıklar dizininin yer aldığı bölümdür.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Kazım Kadri is the author of the work titled Türk Lügati, which was written to prove the unity of Turkish languages. Türk Lügati, Türk Dillerinin İştikakî and Edebi Lügatleri are etymological and comparative dictionary consisting of four volumes. Examples of Turkish Dialects and Western Origin words appear frequently throughout the study. Many studies have been carried out on Türk Lügati. While the first studies were carried out on poems, translation writing studies started to be carried out later. Along with the translation studies, studies on the features of the dictionary, Kadri's lexicography, comparison of the diachronic writing features of the couplets taken from the KB, and foreign words in the work were carried out in the review sections. The study consists of four chapters, the introduction includes the scope of the thesis. In the first chapter, brief about Hüseyin Kazım Kadri and his study is given. In the second part, the actual research on the selected pages was completed. The usage of Arabic words in Turkey Turkish was researched, their alteration in meaning and contractions were mentioned. The third chapter contains the transcription of pages between 173-224 in the first volume of the study. The fourth section contains the headwords and the list of authors.