Sosyal kaygı ve nomofobi arasındaki ilişkide sosyal medya bağımlılığının aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of social media addiction in the relationship between social anxiety and nomophobia
  1. Tez No: 882402
  2. Yazar: BEGÜM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada iki temel amaç bulunmaktadır. Birinci amaç, sosyal medyada geçirilen günlük süre ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. İkinci amaç ise sosyal kaygı ve kaçınma ile nomofobi arasındaki ilişkide sosyal medya bağımlılığının aracı rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini 20 – 35 yaş aralığındaki toplam 444 genç yetişkin oluşturmaktadır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Katılımcılara sırasıyla Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Nomofobi Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği – Yetişkin Formu sunulmuştur. Çalışmanın birinci amacına yönelik ilk hipotezinde; sosyal medyada geçirilen günlük süre ile sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın ikinci amacı doğrultusundaki ikinci hipotezinde; sosyal kaygı ile nomofobi arasındaki ilişkide sosyal medya bağımlılığının aracılık rolünün olduğu bulunmuştur. Çalışmanın ikinci amacı doğrultusundaki üçüncü hipotezinde; sosyal kaçınma ile nomofobi arasındaki ilişkide sosyal medya bağımlılığının aracılık rolünün olduğu bulunmuştur. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, sosyal medya bağımlılığının nomofobinin ortaya çıkmasındaki en önemli faktörlerden biri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are two main aims in this study. The first aim is to examine the relationship between daily time spent on social media and social media addiction. The second aim is to examine the mediating role of social media addiction in the relationship between social anxiety and avoidance with nomophobia. The sample of the study consisted of a total of 444 young adults between the ages of 20 – 35. Participants were selected using convenience sampling method. Informed Consent Form, Demographic Information Form, Liebowitz Social Anxiety Scale, Nomophobia Scale and Social Media Addiction Scale – Adult Form were presented to the participants respectively. In the first hypothesis for the first objective of the study; a significant relationship was found between the daily time spent on social media and social media addiction. In the second hypothesis in line with the second aim of the study; it was found that social media addiction has a mediating role in the relationship between social anxiety and nomophobia. In the third hypothesis in line with the second objective of the study, it was found that social media addiction has a mediating role in the relationship between social avoidance and nomophobia. The results of the study showed that social media addiction is one of the most important factors in the emergence of nomophobia.