Karaciğerde deneysel olarak oluşturulan hasarlar üzerine E vitamini ve Kolşisin'in etkilerinin araştırılması
The Effects of vitamin E and colchicine on experimentally induced liver injury
- Tez No: 88241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM ÖZDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET KARACİĞERDE DENEYSEL OLARAK OLUŞTURULAN HASARLAR ÜZERİNE E VİTAMİNİ VE KOLŞİSİN'İN ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Deney hayvanları üzerinde yapılan çalışmalarda, E vitamini ve kolşisinin, karbon tetraklorür (CCI4) ile oluşturulan akut karaciğer hasan üzerine koruyucu olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada E vitamini ve kolşisinin, sıçanlarda CCI4 ile oluşturulan kronik karaciğer hasarlarını etkileyip etkilemediğini inceledik. CCI4, 12 hafta süreyle haftada 2 kez i.p. olarak enjekte edildi, ö.haftadan sonra hayvanlar rasgele seçilerek 5 gruba bölündü. 6. hafta sonunda, grup I'deki hayvanlar, CCU'e bağlı karaciğer hasan oluşup oluşmadığını görmek için sakrifiye edilirken grup H'dekiler 12. hafta sonunda sakrifiye edildi. 6. ve 12. haftalar arasında grup IH'e E vitamini verilirken, grup IV'e kolşisin verildi. Aynca, 6. ve 12. haftalar arasında, grup Ve de E vitamini ve kolşisin kombinasyonu verildi. 12. hafta sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edildi ve ışık mikroskobu işlemleri için karaciğer örnekleri alındı. Karaciğer kesitleri ışık mikroskobuyla değerlendirildi. 6hafta CCI4 uygulanan tüm hayvanlarda, orta derece fibrozis, yağlanma, mononüklear hücre infiltrasyonu, bozulmuş sinüzoidler ve hepatosit dejenerasyonu gelişmişti. Vena sentralisler arasında septum oluşturacak şekilde artmış fibrozis 12 hafta CCLı'e maruz kalan sıçanlarda görüldü. E vitamini uygulamasının karaciğer hasarına karşı az derecede koruyucu etkiye sahip olduğu görülürken yalnız basma uygulanan kolşisin, CCI4 ile oluşturulan karaciğer hasarında orta derecede etkiliydi. Oysa, E vitamini ve kolşisin kombinasyonunun, karaciğer hasarlarını önemli derecede azalttığı dikkati çekti. Bu sonuçlar E vitamini ve kolşisin kombinasyonunun CCU'e ile oluşturulan kronik karaciğer hasarlarına karşı koruyucu etkisinin olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF VITAMIN E AND COLCHICINE ON EXPERIMENTALLY INDUCED LIVER INJURY It has been shown that pre-treatment of experimental animals using vitamin E or colchicine can protect acute liver injury induced by carbon tetrachloride (CCU). In this study, we investigated whether the vitamin E and colchicine influence chronic liver damage in the rats which have CCI4 induced liver injury. CCI4 was injected i.p. twice a week for 12 weeks. After 6 weeks, the animals were divided into five groups. Group I and II were sacrificed to see weather there is any CCU-induced liver injury, after 6 weeks and 12 weeks, respectively. While vitamin E was given to group HI, colchicine was given to group IV between weeks 6 and 12. Vitamin E and colchicine combinations were given group V between weeks 6 and 12.At the end of week 12, all animals were sacrificed and livers were taken and processed for light microscopy. The liver sections assessed by light microscopic evaluation. In all rats exposed for 6 weeks, CCI4 produced moderately fibrosis, steatosis, mononuclear cell infiltration, destroyed sinusoids, and degeneration of hepatocytes. Fibrosis proceeding to septum formation between central veins was seen in the rats which received CCI4 for 12 weeks. Post treatment of vitamin E have had very little effective protection against liver damage. Alone colchicine treatment was moderately improved changes of CCLj-induced liver injury. Whereas combination of vitamin E and colchicine significantly reduced liver damages. These results showed that combination of vitamin E and colchicine could have a protective effects against carbon tetrachloride-induced chronic liver damages.