Endüstriyel atıksu arıtma tesisi çevresel risk analizi; Isparta örneği
Environmental risk analysis of industrial wastewater treatment plant; example of Isparta
- Tez No: 882485
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEYHAN, DOÇ. DR. SEZEN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Endüstriyel atıksu arıtma tesisinde çevresel açıdan risk değerlendirilmesi yapılmıştır. Çevresel risk analizi, çeşitli endüstriyel süreçlerden kaynaklanan atıksuların arıtılması sürecindeki potansiyel tehlikeleri tanımlamayı, değerlendirmeyi ve yönetmeyi amaçlamaktadır. L tipi matris yöntemi, endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde çevresel risk analizinde yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Bu yöntem, çeşitli çevresel risk faktörlerini belirlemeye ve bu risklerin derecesini değerlendirmeye olanak tanır. Özellikle, çeşitli çevresel risklerin önceliklendirilmesi ve acil müdahale gerektiren risklerin belirlenmesi açısından büyük önem taşır. Endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde L tipi matris yöntemi kullanılarak yapılan çevresel risk analizi, atıksu arıtma işlemlerinin her aşamasında potansiyel riskleri belirlemeye yardımcı olur. Bu sayede, atıksu arıtma tesislerinin işleyişi sırasında ortaya çıkabilecek çevresel risklerin önlenmesi veya en aza indirilmesi için uygun önlemler alınabilir. Bu şekilde, endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde yapılan çevresel risk analizi, tesisin çevresel performansını artırmaya ve çevresel etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, çevresel mevzuata uyumu sağlamak ve toplum sağlığını korumak için önemli bir araç olarak kullanılır. Bu nedenle, endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde çevresel risk analizinin düzenli olarak yapılması ve L tipi matris yönteminin kullanılması büyük önem taşır. Bu çalışmada atık su arıtma tesisinde meydana gelebilecek riskler belirlenmiş olasılık ve şiddetleri analiz edilmiş ve bunlara çevre boyutu da eklenerek risk değerlendirmesi yapılmıştır. Çevresel risk; matris metodu ve bu metoda çevre boyutu eklenerek yapılan risk değerlendirmesi kıyaslanarak atık su arıtma tesislerinde iş güvenliği ve çevresel risk politikalarının uygulanmasında önem dereceleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental risk assessment has been conducted for an industrial wastewater treatment plant. The environmental risk analysis aims to identify, evaluate, and manage the potential hazards associated with the treatment of wastewater generated from various industrial processes.This method enables the identification of various environmental risk factors and the assessment of their severity. Particularly, it is crucial for prioritizing various environmental risks and identifying those requiring urgent intervention. The environmental risk analysis conducted using the L-type matrix method in industrial wastewater treatment plants assists in identifying potential risks at each stage of wastewater treatment processes. This facilitates the implementation of appropriate measures to prevent or minimize environmental risks that may arise during the operation of wastewater treatment plants. In this way, environmental risk analysis conducted in industrial wastewater treatment plants contributes to improving the environmental performance of the facilities and minimizing their environmental impacts. It also serves as an important tool for ensuring compliance with environmental regulations and protecting public health. Therefore, regular environmental risk analysis and the use of the L-type matrix method are essential in industrial wastewater treatment plants. In this study, the risks that may occur in the wastewater treatment plant have been identified, their probabilities and severities have been analyzed, and a risk assessment has been conducted by adding the environmental dimension to the matrix method. The environmental risk has been analyzed by comparing the matrix method and the risk assessment method that incorporates the environmental dimension. This analysis evaluates the significance of implementing occupational safety and environmental risk policies in wastewater treatment plants.