Kardiyak arrest sonrasıelektroensefalogram ve serebral oksimetre monitörizasyonuyla serum biyobelirteçleri ve sağkalım sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 882504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ŞEN, DR. BERNA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kardiyak arrest sonrası yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastaların yaklaşık üçte ikisi hipoksik-iskemik beyin hasarı nedeniyle ölmektedir. Bu nedenle post kardiyak arrest hastaların takibinde ve prognoz tahmininde beyin fonksiyonlarının takibi büyük önem arz etmektedir. Beyin hasarının takibinde ve prognoz tahmininde etkili, güvenli, uygulamada pratik olan; hastaya hızlı müdahele edebilecek ve gerektiğinde yaşamı idame ettirecek tedaviyi erkenden kesip gereksiz harcamayı önleyecek bir yaklaşım gerekmektedir. Biz de daha önceki çalışmalara da bakarak beyin fonksiyon ve oksijen monitorizasyonu ile beyne spesifik serum biyobelirteçlerine bakarak mortalite tahmini yapmaya çalıştık. Çalışma ASA I-III sınıfı, 18 yaş üstü 44 hasta alınarak gözlemsel tek bir grup halinde incelendi. Hastalar standart olarak remifentanil ve midazolam ile ilk 24 saat sedatize takip edildi. Sonraki 24 saat ise sedasyonsuz takip yapıldı. Hastalar elekroensefalogram(EEG) bazlı beyin fonksiyon ve oksijenizasyon takibi yapmayı sağlayan Masimo cihazı ile 48 saat boyunca takip edildi. Hastalardan 48. saatte beyne spesifik serum biyobelirteçlerine bakmak için kan alındı. Ayrıca hastaların takipteki ilk 48 saatlerindeki Glaskov Koma Skorlaması(GKS), yoğun bakım skorları, laktat değerleri ve hemodinamik parametreleri ile 7. ve 28.gün mortalite durumları not edildi. Çalışmamız sonucunda süpresyon oranı ve süpresyon zamanının 7 günlük mortaliteyi tahmin etmekte anlamlı sonuç verdiği; yoğun bakım giriş laktat değeri, SAPS-3 skoru ve minimum PSI değerinin 7 günlük mortalite ile korelasyon gösterdiğini belirledik. Bu nedenlerle özellikle bu hasta grubunda bakılmayan süpresyon oranı ve beraberine süpresyon süresi, yoğun bakım giriş laktat değeri, SAPS-3 skoru ve minimum PSI değerinin post kardiyak arrest hastalarda mortalite tahminine faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Approximately two thirds of patients admitted to the intensive care unit after cardiac arrest die due to hypoxic-ischemic brain damage. Therefore, monitoring of brain function is of great importance in the follow-up and prognosis prediction of post cardiac arrest patients. In the follow-up and prognosis prediction of brain injury, an approach that is effective, safe, practical in application, that can intervene rapidly and, if necessary, interrupt life-sustaining treatment early to prevent unnecessary expenditure is required. Based on previous studies, we tried to predict mortality by brain function and oxygenation monitoring and brain-specific serum biomarkers. The study was analysed in a single observational group of 44 patients over 18 years of age, ASA I-III class. Patients were sedated with remifentanil and midazolam for the first 24 hours and followed without sedation for the next 24 hours as standard. Patients were followed up for 48 hours with the Masimo device, which provides EEG-based brain function and oxygenation monitoring. Blood was collected from the patients at the 48th hour to look for brain-specific serum biomarkers. In addition, GCS, intensive care scores, lactate values and haemodynamic parameters of the patients in the first 48 hours of follow-up and mortality status on the 7th and 28th days were noted. As a result of our study, we determined that suppression rate and suppression time gave significant results in predicting 7-day mortality; intensive care unit admission lactate value, SAPS-3 score and minimum PSI value were correlated with 7-day mortality. For these reasons, we think that suppression rate, which are not considered especially in this patient group, and accompanying suppression time, intensive care unit admission lactate value, SAPS-3 score and minimum PSI value will be useful in predicting mortality in post cardiac arrest patients.