Katılım hakkı bağlamında kadına dost kentsel planlama: Isparta örneği
Women-friendly urban planning in the context of the right to participate: The case of Isparta
- Tez No: 882518
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖKCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınların kentteki deneyimleri ve sorunlarını saptayarak bu deneyimlerden hareketle kadın dostu kent algısının resmini ortaya koyabilmek ve kentsel katılım çerçevesinde kadın dostu kent unsurlarını belirlemektir. Çalışma tanımlayıcı fenomenoloji deseniyle tasarlanmıştır.“Kadın dostu kent”olgusuna ilişkin veriler yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak; Isparta kentinde yaşayan, çalışan ve çalışmayan, farklı eğitim, sosyoekonomik ve medeni durumdaki 28 kadından toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı fenomenolojik yöntem analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre kentin geleneksel kültürel yapısının Isparta'da yaşayan kadınların kentsel mekâna katılımlarını önemli derecede etkilediği, kadın dostu kent algısının güvenlik unsuruyla doğrudan ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmaya göre kadınların ihtiyaçlarına yönelik fonksiyonlar, katılımı destekleyen unsurlar, yaşam kalitesini artıran mekânsal düzenlemeler ve donatılar kadın dostu kent unsurlarından bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to ascertain women's experiences and diffuculties in the city, to provide the view of a women-friendly city based on these experiences, and to define aspects of a women-friendly city in relation to urban participation. A pattern of descriptive phenomenology was used in the study's design. Semi-structured in-depth interviews were used to gather data on the“women-friendly city”phenomenon from 28 employed and unemployed women in the city of Isparta, varying in terms of education, socioeconomic standing, and marital status. A descriptive phenomenological method analysis was used to examine the data. The study's findings indicate that women's participation in urban space in Isparta is strongly influenced by the city's traditional cultural framework, and that the perception of a woman-friendly city is closely linked to the security factor. The report lists several aspects of women-friendly cities, including amenities that improve the quality of life, spaces designed to accommodate women's needs, and components that encourage involvement.