Halk arasında diyabet tedavisinde kullanılan bazı astragalus türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic research on some astragalus species traditionally used in the treatment of diabetes
- Tez No: 882520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA EROĞLU ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çeşitli Astragalus türleri geleneksel ve modern tıpta antidiyabetik amaçlarla kullanılmaktadır. Bu tez, diyabetle ilgili çeşitli in vitro metotlar kullanılarak, Astragalus kurdicus ve Astragalus noeanus türlerinin antidiyabetik aktivitesini değerlendirmek ve bitkinin kimyasal bileşimini araştırmak için tasarlanmıştır. Bitkilerin metanol, kloroform, bütanol, su, hekzan ekstrelerinin yanında bilinen başlıca Astragalus saponinlerinden olan Astragalozit I,II,III,IV ve Siklokantozit E maddelerinin in vitro diyabet ilişkili PTP1B, DPP4, α-amilaz, AGEs inhibisyon, prebiyotik ve antioksidan aktiviteleri incelenmiştir. Astragalus noeanus bitkisinden çeşitli kromatografik yöntemler kullanılarak bilinen iki saponin molekülü (Siklokantozit D ve E) izole edilmiş ve yapıları aydınlatılmıştır. Her iki bitkinin 1mg/mL ekstrelerinin aktivite testleri sonuçlarına göre PTP1B, DPP4 ve α-amilaz enzim inhibisyon testlerinde su ekstreleri çeşitli konsantrasyonlarda standart maddelere kıyasla anlamlı aktivite göstermiş ve en yüksek inhibisyonu göstermiştir. Bitkiler kendi aralarında karşılaştırılığında, Astragalus noeanus DPP4, α-amilaz, AGEs inhibisyon testlerinde daha iyi inhibisyon sağlamıştır. İncelenen saponinler arasında Astragalozit IV (500 μg/mL) tüm testlerde en yüksek aktiviteyi göstermiş ve testlerde %80'den fazla inhibisyon göstermiştir. Aynı konsantrasyondaki standartlar ile karşılaştırıldığında, DPP4, AGEs ve α-amilaz deneylerinde standartlardan daha yüksek yüzde inhibisyon göstermiştir. Ekstrelerin bağırsak mikrobiyotası üzerinden diyabet üzerindeki olası iyileştirici etkilerini test etmek için üç probiyotik mikroorganizmanın hücre büyüme oranları ölçülmüştür. Ekstrelerin antioksidan aktiviteleri DPPH, CUPRAC, FRAP, TOAC testleriyle ölçülmüştür. Ekstrelerin kimyasal içeriğini değerlendirmek amacıyla, total saponin, total flavonoid içerikleri ölçülmüş ve bilinen beş Astragalus saponini HPTLC yöntemiyle ölçülmüştür. Astragalozit IV miktarı tüm fraksiyonlarda en yüksek bulunmuştur (ANM: 14,28 μg/mg; AKM: 27,41 μg/mg) Böylece bu çalışmada ilk kez Astragalus kurdicus ve Astragalus noeanus bitkilerinin antidiyabetik aktivitesi çeşitli açılardan değerlendirilmiş ve kimyasal bileşenleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical constituents of the plant and antidiabetic properties of the Astragalus kurdicus and Astragalus noeanus species were evaluated for the first time. Five known Astragalus saponins, Astragalosides (I, II, III, IV) and Cyclocanthoside E, as well as plant extracts were tested for their in vitro antioxidant, prebiotic, and diabetes-related PTP1B, DPP4, α-amylase, and AGEs inhibition. Utilizing a variety of chromatographic techniques, two known saponin compounds (Cyclocantoside D and E) were isolated from Astragalus noeanus, and their structures were elucidated. The activity test findings of 1 mg/mL extracts from both plants indicate that water extracts had significant activity and the strongest inhibition relative to standard substances at varied doses in the PTP1B, DPP4, and α-amylase enzyme inhibition tests. When compared to other species, Astragalus noeanus exhibited greater inhibition in DPP4, α-amylase, and AGE inhibition assays. Out of the saponins, astragaloside IV (500 μg/mL) had the most significant action in all of the assays and demonstrated above 80% inhibition. Astragaloside IV exhibited greater percent inhibition than standards in DPP4, AGEs, and α-amylase tests when compared at the same concentration. To evaluate the potential benefits of the extracts on diabetes via acting on the gut microbiota, the rates of cellular proliferation of three probiotic microorganisms were assessed. The antioxidant activities measured through DPPH, CUPRAC, FRAP, and TOAC assays. Total saponin, total flavonoid contents, and five known Astragalus saponins were measured. HPTLC analysis showed that the concentration of astragaloside IV is the highest in all fractions (ANM: 14.28 μg/mg; AKM: 27.41 μg/mg).