Gölgeleme geometrisinin PV modülün enerji performansına etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effect of shading geometry on the energy performance of the PV module
- Tez No: 882551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SELİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, gölgeleme geometrisinin PV modül performansı üzerindeki etkisi üç farklı geometrik şekil ile deneysel olarak incelenmiştir. Deney, Ocak 2024'te Karabük, Türkiye'de gerçekleştirilmiştir. Dört adet 50 W monokristal PV modülü kullanılmıştır. Çeyrek daire, üçgen ve dikdörtgen şekilleri sırasıyla ikinci (PV2), üçüncü (PV3) ve dördüncü (PV4) PV modüllerinin merkezine yerleştirilmiştir. Birinci PV modülü (PV1) referans modül olarak kullanılmıştır. Karabük'te gerçekleştirilen deneysel çalışma sonucunda, PV1, PV2, PV3 ve PV4 modüllerinin elektriksel güç üretimi sırasıyla 28,89 W, 12,42 W, 15,69 W ve 11,55 W olarak belirlenmiştir. PV1, PV2, PV3 ve PV4 modüllerinin elektriksel verimliliği sırasıyla %12,20, %5,33, %6,85 ve %4,97 olup, bu değerler PV1'e kıyasla sırasıyla %6,87, %5,35 ve %7,23 azalmıştır. PV1, PV2, PV3 ve PV4 modüllerinin ekserji verimliliği sırasıyla %10,42, %2,06, %4 ve %1,38 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of shading geometry on the performance of the PV module was experimentally investigated with three different geometry shapes. The experiment was done in Karabuk, Turkey, in January 2024. There were four 50-W monocrystalline PV modules in use. The quarter-circle, triangle, and square shapes were placed in the center of the second (PV2), third (PV3), and fourth PV modules (PV3), respectively. The first PV module (PV1) was utilized as a reference module. As a result of the experimental study conducted in Karabuk, the electrical power production of the PV1, PV2, PV3, and PV4 modules was determined to be 28.89 W, 12.42 W, 15.69 W, and 11.55 W, respectively. The electrical efficiency of PV1, PV2, PV3, and PV4 modules was 12.20%, 5.33%, 6.85%, and 4.97% respectively, which decreased by 6.87%, 5.35%, and 7.23%, respectively, compared to PV1. The exergy efficiency of PV1, PV2, PV3, and PV4 modules was 10.42%, 2.06%, 4%, and 1.38%, respectively.