Doğu Türkistanlı göçmenlerin Suriyelilere yönelik algısı: Zeytinburnu örneği
Perception of Eastern Turkistan migrant to Syrians: The case of Zeytinburnu
  1. Tez No: 882550
  2. Yazar: YUSUF AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Göçler genellikle kısa mesafeli bir yer değiştirme ya da yerinden edilme gibi durumlar neticesinde gerçekleşmektedir. Bu şekilde gerçekleşen göçler, ticaret ve sanayi merkezlerine doğru göç dalgası ile başlamakta; ulaşım, ticaret, sanayi gibi olanakların geliştiği durumlarda göç hacmi de artış göstermektedir. Gerek geçmişte gerekse günümüzde bu tür göç örneklerine dünyanın farklı coğrafyalarında sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu bağlamda göç olgusu çok kompleks, içerisinde birden fazla faktörü barındıran, bireysel ve toplumsal yansımaları olan ulusal ve uluslararası alanda etkileri söz konusu olan bir olgudur. Çünkü göç eden farklı topluluklar arasında da bazen uyum sorunları ve sosyo kültürel çatışmalar meydana gelebilmektedir. Bu araştırma kapsamında ise göç olgusu iki farklı coğrafyadan göç edip aynı ülkede yaşayan göçmenlerin algısına yöneliktir. Buna göre bu araştırmada, Doğu Türkistanlı göçmenlerin Suriyeli sığınmacılara yönelik algısı Zeytinburnu örneği üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Doğu Türkistanlı göçmenlerden 2023 yılı Ocak-Mayıs aylarında İstanbul ili Zeytinburnu ilçesinde bulunan, en az 6 ay süreyle burada barınan 202 göçmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu formlarda demografik bilgiler olarak cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, göç etmeden önceki işi, çalışma durumuna ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca katılımcılara yönelik Suriyeli göçmenlerle ilgili olarak 20 sorudan meydana gelen görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın elde edilen sonuçlarına göre Doğu Türkistanlı göçmenlerin yaklaşık yüzde 87'sinin eğitim düzeyinin üniversite ve üzeri düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Doğu Türkistanlı göçmenlerin yaklaşık yüzde 80 oranında 35 yaş altında olduğu belirlenmiştir. Doğu Türkistanlı göçmenler ekonomi ve göçmen sorununun Türkiye'nin en önemli sorunları arasında yer aldığını belirtmişlerdir. Türkiye'ye göç etme zamanı bakımından katılımcıların yüzde 49,5'inin 2002 öncesinde, yüzde 50,5'inin ise 2002 ve sonrasında göç ettiği belirlenmiştir. Doğu Türkistanlı göçmenler yaklaşık yüzde 90 oranında Suriyeli göçmenlerin evlerine ya da ülkelerine geri dönmelerini istediği sonucuna ulaşılmıştır. Doğu Türkistanlı göçmenler olarak Suriyeli göçmenlerin kültürel entegrasyonu konusunda yüksek düzeyde entegrasyonun tamamlanmadığı görüşü hakimdir.
Özet (Çeviri)
Migrations usually take place as a result of short-distance change of locations or displacement. Migration that takes place in this way begins with a wave of migration towards the centers of trade and industry; In cases where opportunities such as transportation, trade and industry develop, the volume of migration also increases. Both in the past and today, such migration examples are frequently encountered in different geographies of the world. In this context, the phenomenon of migration is a very complex one that includes multiple factors, has individual and social reflections, and has national and international effects; because, sometimes, adaptation problems and socio-cultural conflicts may occur between different immigrant communities. Within the scope of this research, the phenomenon of migration is about the perception of immigrants who migrated from two different geographies and live in the same country. Accordingly, in this study, the perception of Eastern Turkestan immigrants towards Syrian refugees was examined through the example of Zeytinburnu County. ‎ The study group of the research consists of 202 immigrants who stayed in Istanbul for at least 6 months between January-May 2023. Demographic information form and semi-structured interview form developed by the researcher were used as data collection tools in the research. These forms include demographic information such as gender, age, marital status, educational status, job before immigration, and employment status. ‎In addition, an interview form consisting of 20 questions about Syrian immigrants was applied to the participants. According to the results of the research, it has been concluded that approximately 87 percent of the immigrants from Eastern Turkestan have a bachelor's or higher education degree. It has been determined that approximately 80 percent of the immigrants from Eastern Turkestan are under the age of 35. Immigrants from Eastern Turkestan stated that the economy and immigration problem are among the most important problems of Türkiye. It was determined that 49.5 percent of the participants ‎immigrated to Türkiye before 2002, and 50.5 percent ‎immigrated in 2002 and after. It has been concluded that approximately 90 percent of Eastern Turkestan immigrants want Syrian immigrants to return to their homes or countries. It is strongly believed among Eastern Turkestan immigrants that the cultural integration of Syrian refugees is not yet fully completed.