Total laparoskopik histerektomi ameliyatı sonrası sakız çiğnemenin bağırsak fonksiyonları ve ağrı düzeyine etkisi
The impact of chewinggum on postoperative bowel activity and postoperative pain after total laparoscopic hysterectomy
  1. Tez No: 882558
  2. Yazar: ŞENAY DEMİRBAŞ MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE DİŞSİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışma, total laparoskopik histerektomi ameliyatı olan hastalarda sakız çiğnemenin ameliyat sonrası bağırsak fonksiyonlarına ve ağrı düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipte gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, Temmuz 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığına bağlı bir eğitim araştırma hastanesinin Doğum ve Kadın Hastalıkları servisinde total laparoskopik histerektomi ameliyatı olan kadın hastalar; örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan 92 (girişim=46, kontrol=46) birey oluşturdu. Çalışmada, ameliyat sonrası odaya geliş saati esas alınarak 2., 4. ve 6. saatte sakız çiğnetilme girişim grubuna uygulandı. Çalışmanın verileri“Bağırsak Fonksiyonlarını Dinleme Beceri Kontrol Listesi”,“Girişim Grubu-İzlem Formu”,“Kontrol Grubu-İzlem Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”kullanılarak elde edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan total laparoskopik histerektomi ameliyatı olan hastaların yaş ortalaması girişim grubunda 45,93±8,56, kontrol grubunda 45,80±10,28 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of chewing gum on postoperative bowel function and pain level in patients undergoing total laparoscopic hysterectomy. Materials and Methods: The population of the randomized controlled experimental study consisted of female patients who underwent total laparoscopic hysterectomy in the Obstetrics and Gynecology service of a training and research hospital affiliated to the Ministry of Health between July 2021 and July 2022, and the sample consisted of 92 individuals (intervention=46, control=46) who met the research criteria. In the study, gum chewing was applied to the intervention group at the 2nd, 4th and 6th hours based on the time of arrival to the postoperative room. The data of the study were obtained by using the“Checklist for Listening Skills for Bowel Functions”,“Intervention Group-inspection form”,“Control Group-inspection form”,“Visual Comparison Scale”. Results: The mean age of the patients who underwent total laparoscopic hysterectomy was 45.93±8.56 in the intervention group and 45.80±10.28 in the control group.