Laparoskopik histerektomi operasyonlarında intravenöz ibuprofenin ağrı, oksidatif stres ve inflamasyon üzerine etkilerinin tiyol-disülfid hemostazı ve C-reaktif protein iledeğerlendirilmesi
The effects of intravenous ibuprofen on pain, oxidativestress and inflammation with the assessment of thioldisulfide homeostasis and CRP in laparoscopichysterectomy operations
  1. Tez No: 694664
  2. Yazar: ERSİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ELER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı total laparoskopik histerektomi ameliyatı geçirecek hastalarda postoperatif analjezi amacıyla kullanılan intravenöz ibuprofen ile peroperatif dönem ve postoperatif 24. saatte hastaların oksidatif stres maruziyetininin azaltılıp azaltılamadığını tiyol-disülfid hemostazı (TDH) yöntemi ve C-Reaktif Protein (CRP) ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya laparoskopik histerektomi ameliyatı olacak, American Society of Anesthesiologists (ASA) Skoru I ve II olan 69 hasta dahil edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile ibuprofen ve parasetamol (Grup İP) ile parasetamol (Grup P) olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Tüm hastalardan damaryolu açıldığında (T0) TDH ve CRP ölçümleri için kan örneği alındıktan sonra %0,9 izotonik ile dilüe edilmiş 800 mg ibuprofenin 30 dakikalık iv infüzyonu ile 1g parasetamol iv infüzyonu eş zamanlı olarak başlanırken P grubunda sadece 1 g parasetamol infüzyonu uygulandı. İP grubunda her 6 saatte bir 800 mg ibuprofen ve 1 g parasetamol, P grubunda her 6 saatte bir 1 g parasetamol iv olarak uygulandı. Hastalarda postoperatif ağrı düzeyi 1, 2, 6, 12, 24. saatlerde VAS cetveli ile değerlendirildi. VAS skoru 4 ve üzeri olan hastalara 1mg/kg Tramadol ile iv bolus olarak kurtama analjezisi uygulandı. CRP ve TDH için diğer kan örnekleri insüflasyon öncesi (T1), desüflasyon sonrası (T2) ve postoperatif 24. saatte (T3) alındı. Hastaların demografik ve hemodinamik verileri, anestezi süresi ve Trendelenburg pozisyonda kalma süreleri, ek analjezi ihtiyacı, bulantı-kusma varlığı, VAS skorları, patoloji sonuçları, CRP ve TDH düzeyleri kaydedildi. Bulgular: İki gruptaki hastaların demografik verileri, anestezi süresi ve Trendelenburg pozisyonda kalma süreleri ve patoloji sonuçları benzerdi. Grup İP'de hemodinamik verilerde bazal değerlere göre daha az değişim gözlendi. Grup P'de postoperatif 24 saatlik takipte ağrı skorları daha yüksek ölçülürken, ek analjezik kullanılma sıklığının ve ilaç miktarının daha fazla olduğu görüldü. Grup İP'de postoperatif 24. saat hariç bulantı insidansı daha düşüktü. Nativ tiyol, total tiyol, disülfid ve disülfid/nativ tiyol değerleri incelendiğinde Grup İP'de hiçbir zaman aralığında oksidatif stres Grup P'ye göre daha düşük değildi. Postoperatif 24. saatteki CRP değerleri bazal değerle karşılaştırıldığında Grup P'deki artışın Grup İP'ye göre daha fazla olduğu görüldü. Üre ve kreatinin değerleri postoperatif 24. saatte Grup İP'de daha yüksek ölçüldü. Sonuç: Laparoskopik histerektomi operasyonlarında iv ibuprofen kullanımıyla intraoperatif dönemde daha stabil hemodinami ve postoperatif 24 saatlik dönemde daha iyi ağrı kontrolü sağlanmaktadır. Postoperatif 24. saatte daha düşük CRP değerleri elde edilmiş olsa da oksidatif stresin azaltılması açısından herhangi bir olumlu değişiklik izlenmemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate wheher the exposure of oxidative stres in the peroperative period and the postoperative 24th hour can be decreased with the thioldisulfide homeostasis (TDH) method and C-Reactive Protein (CRP) with intravenous ibuprofen used for postoperative analgesia in patients undergoing total laparoscopic hysterectomy Material and Method: Sixty-nine patients with American Society of Anesthesiologists (ASA) scores I and II who scheduled for laparoscopic hysterectomy were included in the study. The patients were randomly divided into two groups as ibuprofen and paracetamol (Group IP) and paracetamol (Group P) with the sealed envelope method. When the vascular access was established from all patients (T0), after blood was drawn for TDH and CRP measurements, while 30-minute lasting iv infusion of 800 mg ibuprofen diluted with 0,9% isotonic and iv infusion of 1 g paracetamol was started simultaneously, only 1g of paracetamol infusion was administered in Group P. In the IP group 800 mg ibuprofen and 1 g paracetamol, in the P group only paracetamol, the medicines specified for each group administered intravenously every 6 hours. The postoperative pain level in the patients was evaluated at the 1st, 2nd, 6th, 12th and 24th hours with the VAS scale. Rescue analgesia with 1mg/kg tramadol as an iv bolus was applied to patients whose VAS score was 4 and above. Other blood samples for CRP and TDH were taken before insufflation (T1), after desufflation (T2) and at the postoperative 24th hour (T3). Demographic and hemodynamic data of the patients, duration of anesthesia and Trendelenburg position, need for additional analgesia, presence of nausea and vomiting, VAS scores, pathology results, CRP and TDH levels were recorded. Results: The demographic data, duration of anesthesia and Trendelenburg position, pathology results of the patients in the two groups were similar. In group IP, less hemodynamic change was observed compared to basal values. While pain scores were measured higher in all time intervals in the postoperative 24-hour follow-up in Group P, it was observed that the frequency and dose of additional analgesic use was higher. The incidence of nausea was lower in group IP except for the postoperative 24th hour. When the native thiol, total thiol, disulfide and disulfide / native thiol values were examined, oxidative stress was not lower in Group IP at any time compared to Group P. When the CRP values at the postoperative 24th hour were compared with the baseline value, it was observed that the increase in Group P was higher than that of Group IP. Urea and creatinine values were higher in Group IP at the postoperative 24th hour. Conclusion: With the use of iv ibuprofen in laparoscopic hysterectomy operations, more stable hemodynamics in the intraoperative period and better pain control in the postoperative 24-hour period are provided. Although lower values were obtained in terms of CRP at the postoperative 24th hour, no reduction in oxidative stress was observed.