Çoklu yetersizliği olan öğrencilerin kaynaştırma ortamlarında desteklenmesine yöneliköğretmen eğitim programı (ÇYÖKDP)'nın etkililiğinin belirlenmesi
Analysing the effectiveness of teacher education program in regard to supporting children with multiple and severe disabilities in inclusive education settings
  1. Tez No: 882587
  2. Yazar: HARUN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİLE EMEL SARDOHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çoklu yetersizliği olan öğrencilerin tipik gelişim gösteren akranlarıyla bir arada nitelikli eğitim alması kaynaştırma uygulamalarının en temel amaçlarından birisidir. Bu araştırmanın amacı kaynaştırma ortamlarında çalışan ortaokul öğretmenleri için hazırlanmış“Çoklu Yetersizliği Olan Öğrencilerin Kaynaştırma Ortamlarında Desteklenmesine Yönelik Öğretmen Eğitim Programı”nın çoklu yetersizliği olan öğrencilerin eğitim sürecine etkisini incelemektir. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubu olarak iki grup belirlenmiştir. Araştırmanın kontrol grubuna 22 öğretmen, deney grubuna 21 öğretmen dahil edilmiştir. Öntest- sontest kontrol gruplu yarı deneysel model uygulanmıştır. Katılımcılar, İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde bulunan ortaokul branş öğretmenlerinden gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Araştırma verileri, 'Öğretmen Gereksinimlerini Belirleme Formu', 'Kaynaştırma Uygulamalarında Öğretmen Yeterliliği Ölçeği', 'Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Öğretmen Sosyal Kabul Ölçeği ve Çoklu Yetersizliği Olan Öğrencilerin Kaynaştırılmasına Yönelik Çoktan Seçmeli Bilgi Testi ile toplanmıştır. Eğitim programı kapsamında çoklu yetersizliği olan öğrencilerin tanımı, bu öğrencilerin güçlü yönleri ve gereksinimlerinin belirlenmesi, bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) hazırlama süreci, kaynaştırma uygulamalarında öğretimsel uyarlamalar ve sınıf yönetimi stratejileri paydaşlarla iş birliği ve sosyal kabulü artırıcı stratejiler gibi konular ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlar eğitim programının deney grubundaki öğretmenler için çoklu yetersizliği olan öğrencilerin kaynaştırılması konusunda; yeterlilik, sosyal kabul ve bilgi düzeylerinde anlamlı farklar yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main objectives of inclusion practices is for students with multiple disabilities to receive quality education together with their typically developing peers. The aim of this study is to examine the effect of the“Teacher Training Program for Supporting Students with Multiple Disabilities in Inclusion Environments”prepared for secondary school teachers working in inclusive settings on the educational process of students with multiple disabilities. A quasi-experimental design was used in the study. Two groups were determined as experimental group and control group. Twenty-two teachers were included in the control group and 21 teachers were included in the experimental group. A quasi-experimental model with pretest-posttest control group was applied. Participants were selected on a voluntary basis from secondary school branch teachers in Küçükçekmece district of Istanbul province. The research data were collected using the 'Teacher Needs Identification Form', the 'Teacher Efficacy in Inclusion Practices Scale', the 'Teacher Social Acceptance Scale for Individuals with Special Needs' and the Multiple Choice Knowledge Test on Inclusion of Students with Multiple Disabilities. Within the scope of the training program, topics such as the definition of students with multiple disabilities, determining the strengths and needs of these students, the process of preparing an individualized education program (IEP), instructional adaptations and classroom management strategies in inclusion practices, cooperation with stakeholders and strategies to increase social acceptance were discussed. The results show that the training program created significant differences in the competence, social acceptance and knowledge levels of the teachers in the experimental group regarding the inclusion of students with multiple disabilities.