Pleurotus pulmonarius izolatlarının biyoaktif metabolit içeriklerinin ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of bioactive metabolite contents and biological activities of pleurotus pulmonarius isolates
  1. Tez No: 882620
  2. Yazar: FURKAN KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Pleurotus türleri, besinsel özelliklerininin yanı sıra, yağ asitleri, polisakkaritler ve fenolik bileşikler gibi çeşitli biyoaktif metabolitleri içermeleri nedeniyle değişik toplumlar tarafından besinsel ve tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, şişe kültüründe mantar yetiştirme yöntemiyle üretilen 20 adet Pleurotus pulmonarius izolatının glukan, ergotiyonin ve lovastatin içerikleri belirlenmiştir. Ayrıca, yüksek glukan, ergotiyonin ve lovastatin içerikleri ile seçilen 3'er izolat kullanılarak biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, PP23 izolatı (46,116 g/100g) beta glukan içeriği açısından, PP63 izolatı ise ergotiyonin ve lovastatin içeriği açısından (2,071 mg/g ve 0,302 mg/g) ön plana çıkmaktadır. Ek olarak, yüksek beta glukan içeren PP23 izolatının Lactobacillus suşları üzerinde prebiyotik aktiviteye sahip olduğu, PP61, PP63 ve PP139 izolatlarının Candida albicans'a karşı antifungal aktiviteye sahip olduğu ve yüksek ergotiyonin içeren PP63 izolatının antioksidan aktiviteye sahip olduğu görülmüştür. PP23 ve PP63 ülkemizde henüz üretimi yapılmayan beta glukan, ergotiyonin ve lovastatin üretiminde ticari potansiyele sahip olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca biyoaktif metabolit içeren yerli Pleurotus pulmonarius izolatlarının üretim potansiyeline sahip olması ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
Pleurotus species are used by different societies for nutritional and medicinal purposes because they contain various bioactive metabolites such as fatty acids, polysaccharides and phenolic compounds. In this study, the glucan, ergothioneine and lovastatin contents of totally 20 Pleurotus pulmonarius isolates produced by mushroom cultivation in bottle culture were determined. In addition, biological activity studies were carried out using 3 isolates each that selected for their high glucan, ergothioneine, and lovastatin contents. As a result of the analyses, PP23 isolate stands out in terms of beta glucan content (46,116 g/100g), and PP63 isolate stands out in terms of ergothioneine and lovastatin contents (2,071 mg/g and 0,302 mg/g, respectively). In addition, isolate PP23 with high beta glucan had prebiotic activity on Lactobacillus strains; isolates PP61, PP63 and PP139 had antifungal activity against Candida albicans, and isolate PP63, containing high ergothioneine, had antioxidant activity. It is thought that PP23 and PP63 may have commercial potential in the production of beta glucan, ergothioneine and lovastatin, which are not yet produced in Türkiye. Besides, local Pleurotus pulmonarius isolates containing bioactive metabolites is promising for production potential.