Bio-pulp üretiminde beyaz-çürükçül fungusların kullanılması
- Tez No: 4650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİF KOLANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
11 ÖZET Bitkisel materyallerden selüloz hamuru üretmek için kimyasal ve termomekanik yöntemler kullanılır. Bu yöntemler prensip olarak söz konusu lignoselülozlu maddelerden, yüksek alkali ve asidik çözeltilerle ligninin özütlenmesi esasına dayanır. Bu yöntemlerin uygulanması aşırı pK ve yüksek ısı gibi koşul lara gerek gösterdiğinden, ekonomik olarak avantajlı kabul edilmemektedir. Son yıllarda, selüloz hamuru üretmek üzere lignolitik mikroorganizmalarla odunsu maddeleri muamele et mek dünyada bazı araştırma gruplarının ilgisini çekmiştir. Bu çalışmada bazı Pleurotus türleri Phanerochaete chrysosporium ile bazı odunsu maddelerin (örneğin; kayın, çam, kavak gibi) delignifiye olma durumları araştırılmıştır. Sonuçta, pleurotus ostreatus ile kayın odununun %54.50 oranında delignifiye edildiği gözlenmiş, aynı odunsu maddenin p. chrysosporium ile %31.80 oranında delignifiye olduğu -bulunmuştur. Kavak odununun kullanıldığı çalışmalarda delignif ikasyon verimi Pleurotus sajor-caju kullanıldığında %37.14, P. chrysosporium kullanıldığında ise %50. 40 olarak belirlenmiştir. Çam ağacın da en yüksek delignif ikasyon verimi (%26.70) Pleurotus sajor- caju ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The chemical and thermomechanical techniques are used to produce pulp from pland material. This techniques are t principally based on the del ign if icat ion of lignocellulosics by extracting the 1 ign in compound with either highly alkaline or acidic solutions. Therefore, using of these techniques are economically disadvantageous because extreme pH and high temperature conditions are required during their application. More recently, treatment of wood materials with lignolytic microorganisms to produce cellulose pulp has become main interests of some research groups over the world. In this research, del ignif icat ion of some wood materials, such as beech, poplar and pine, with some Pleurotus species and Phanerochaete chrysosporium was investigated. Consequenty, 54.50% del ign if icat ion in beech wood was obtained with Pleurotus ostreatus. In same wood the yield of del ign if icat ion was found as by 31.80% with p. chrysosporium. In poplar wood samples, the yield of delignification was 37.14% with pleurotus sajor-caju while it was 50.40% with P. chrysosporium. In pine wood, highest delignification yield was obtained as 26.70% when it was treated with PI eurotus sajor-caju.