Gebelerde ayrılma anksiyetesi bozukluğunun bağlanma biçimleri, çocukluk çağı travmaları ve prenatal bağlanma ile ilişkisi
The relationship between separation anxiety disorder and attachment styles, childhood trauma, prenatal attachment in pregnant women
- Tez No: 882811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜMEYSA YENİ ELBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ayrılma anksiyetesi, bağlanma kuramından köken alan, kişinin bağlanma figüründen ayrı kaldığında veya ayrılma beklentisi olduğunda yaşadığı kaygı hali olarak tanımlanmaktadır. DSM-5 ile birlikte tanımlanan Yetişkin ayrılma anksiyetesi bozukluğunun (YAAB) gebelik dönemindeki sıklığı ve ilişkili faktörlerle ilgili kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Prenatal bağlanma, anne ile doğmamış bebeği arasında geliştiği kabul edilen bir bağ olarak tanımlanmaktadır. Amacımız; gebelerde ayrılma anksiyetesi bozukluğunun sıklığı, bağlanma biçimleri ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkisini incelemek, ayrıca gebelikte YAAB'nin prenatal bağlanma üzerine etkisini değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemi Ekim 2023–Nisan 2024 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran, üçüncü trimesterinde olan gebelerden oluşturulmuştur. Toplam 150 hasta ile görüşülmüş, dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerine uyan 106 gebe ile görüşmeler tamamlanmıştır. Katılımcılara klinisyen tarafından Ayrılma Anksiyetesi Belirtileri için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (AAB-YKG) ve DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5) uygulanmıştır. Katılımcılardan sosyodemografik veri formu, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi (YAAA), Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği (EBBÖ), Ana Babaya Bağlanma Ölçeği (ABBÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇTQ-33) ve Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) doldurmaları istenmiştir. Görüşme sırasında uygulanan AAB-YKG sonucuna göre gebelere YAAB tanısı konmuş, katılımcılar YAAB olan ve YAAB olmayanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Araştırmadaki gebelerin %48,2'inde YAAB saptanmıştır. YAAB olan gebelerin olmayanlara göre sigara kullanım oranları istatistiksel olarak anlamlı seviyede daha yüksek olduğu bulunmuştur (p0,05). Bulgularımız YAAB'nin gebelik döneminde sık görülen bir bozukluk olduğunu, güvensiz bağlanma biçimleri ve çocukluk çağı cinsel istismarının YAAB riskini arttırdığını göstermektedir. Kadınların hamilelik süresince YAAB açısından taranması ve erken müdahalesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Separation anxiety, rooted in attachment theory, is defined as the anxiety experienced by an individual when separated from or anticipating separation from their attachment figure. There are limited studies on the prevalence and associated factors of Adult Separation Anxiety Disorder (ASAD) during pregnancy, as defined in DSM-5. Prenatal attachment is the bond believed to develop between the mother and her unborn baby. We aim to investigate the prevalence of separation anxiety disorder in pregnant women, its relationship with attachment styles and childhood traumas, and to evaluate the effect of ASAD on prenatal attachment. The sample consisted of pregnant women in their third trimester who visited the Obstetrics and Gynecology Clinics of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between October 2023 and April 2024. 150 patients were interviewed, and 106 pregnant women who met the inclusion and exclusion criteria completed the interviews. Participants were administered the Structured Clinical Interview for Separation Anxiety Symptoms (SAD-SCI) and the Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5) by a clinician. They were also asked to fill out the sociodemographic data form, the Adult Separation Anxiety Questionnaire-27 (ASAQ-27), the Adult Attachment Style Questionnaire-27 (AASQ), the Parental Bonding Inventory (PBI), the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), the Prenatal Attachment Inventory (PAI). Based on the SAD-SCI results, participants were diagnosed with ASAD and divided into two groups: those with ASAD and those without. ASAD was detected in 48.2% of the pregnant women. Smoking rates among pregnant women with ASAD were found to be significantly higher compared to those without ASAD (p0.005). Our findings indicate that separation anxiety disorder is common during pregnancy and that insecure attachment styles and childhood sexual abuse increase the risk of ASAD. It is important to screen women for ASAD during pregnancy and to provide early intervention.