Design of mixed-mode building blocks for an electronic stethoscope IC
ELEKTRONİK STETESKOP İÇİN KARMA MODLU YAPI TAŞLARININ TASARIMI
- Tez No: 882826
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YASEMİN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Solunum sorunlarını erken tespit etmek çok önemlidir ve akciğer seslerini dinlemek bu konuda yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Ancak geleneksel steteskop, iyi dinleme becerileri ve klinik deneyim gerektirir. Akciğer görüntülerini oluşturmanın Manyetik Rezonans Görüntüleme(MRI), Ekokardiyagram(eko) ve Bilgisayarlı Tomografi gibi başka yolları da vardır, ancak bu yöntemler pahalıdır ve düşük ve orta gelirli ülkeler için uygun fiyatlı değildir. Bu nedenle solunum hastalıklarının erken teşhisi için doğru ve ucuz bir yöntemin bulunması önemlidir. Maliyetleri azaltmak ve doğruluğu artırmak için elektronik steteskop çözüm olabilir. Elektronik steteskop oluşturmak, SPI arayüzü, kayıt haritası, sentez ve yerleşim sonrası simulasyonları içeren digital tasarımı içerir. Analog tasarım, 8 bitlik ADC tasarımı ve düzeni, Düşük Düşürme Düzenleyicileri tasarımı ve düzeni ve Bant Aralığı Referans voltajı tasarımı ve düzeninden oluşur. Bu tez, tasarım stratejisini ve analog devre tasarlamanın artılarını ve eksilerini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Detecting respiratory issues early is crucial; listening to lung sounds can aid in early detection. However, traditional auscultation requires good listening skills and clinical experience. There are other ways to create images of the lung such as Magnetic Resonance Imaging (MRI), Echocardiogram (echo), and Computed Tomography (CT), but these methods are expensive and not affordable for low and middle-income countries. Therefore, it is important to have an accurate and inexpensive method for diagnosing respiratory illnesses early. An electronic stethoscope can be the solution to reduce costs and improve accuracy Constructing an electronic stethoscope involves digital design, including the SPI interface, register map, synthesis, and post-layout simulations. Analog design consists of 8-bit ADC design and layout, Low Dropout Regulators design and layout, and Bandgap Reference voltage design and layout. This thesis describes the design strategy and the pros and cons of designing analog circuits.