Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi acil serviste iskemik serebrovasküler olay tanısı alan 80 yaş ve üzeri hastaların prognozunu öngörmede sistemik immün-inflamasyon indeksinin yeri
The role of systemic immune-inflammation index in predicting prognosis of elderly patients with ischemic cerebrovascular events in Bursa Uludağ University Faculty of medicine emergency department
  1. Tez No: 882825
  2. Yazar: YEMLİHA KAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİDE ASLIHAN DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Acil serviste iskemik inme tanısı alan hastalarda hastalık şiddetini ve prognozunu belirlemede Sistemik İmmün-inflamasyon İndeksi(SII) değerinin skorlama sistemleri arasında yer edinme potansiyelini araştırmaktır. Metod: Çalışma, 1 Ocak 2020 ile 1 Ocak 2024 arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nde iskemik inme tanısı alan 130 hastanın retrospektif olarak incelenmiştir. MiA-MED üzerinde hastane başvurusundaki hemogram, biyokimyasal testlere ve vital bulgulara bakılmıştır. SII değerleri platelet x nötrofil / lenfosit formülüne göre hesap edilmiştir. Bulgular: Hastaların 78'i kadın, 52'si erkektir. Çalışmadaki hastaların yaş ortalaması 84,63±4 (min:80; maks:98) olarak hesaplanmıştır. Hastaların 51(%39,2) tanesi kliniğe, 36(%27,7) tanesi yoğun bakım ünitesine yatırılmış ve 43(%33,1) taburcu edilmiştir. Çalışmaya katılan hastalardan 37'si(%28,5) 1 aylık zaman içerisinde, 25'i(%19,2) 6 ay içerisinde vefat etmiştir. Bir ay içinde vefat eden hastaların SII değeri 1607,06±1630,07, sağ kalan hastalarda ise 836,33±1105,52 olarak hesaplanmış anlamlı bir fark saptanmıştır (p=0,016). Taburcu olan hastaların Sİİ değeri ile YBÜ'ye yatan hastaların Sİİ değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Sonuç: Sİİ değerinin iskemik inme hastalarında mortalite ve prognostik değerlendirilmesinde yeri olabileceği ortaya konmuştur. İskemik inmeden sonra başlangıçta Sİİ değeri yüksek olan hastalarda 1 aylık süreçte kötü sonuçlanma ve yüksek mortaliteyi göstermiştir. Sİİ'nin mortalite ve prognoz tahmininde yararlı olabileceğini göztermektedir
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the potential of the Systemic Immuno-Inflammatory Index (SII) among scoring systems in determining the severity and prognosis of patients diagnosed with ischemic stroke in the emergency department. Method: The study retrospectively analyzed 130 patients diagnosed with ischemic stroke in the Emergency Department of Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2020, and January 1, 2024. Hemogram, biochemical tests, and vital signs at hospital admission were examined via MiA-MED. SII values were calculated according to the platelet × neutrophil/lymphocyte formula. Results: Of the patients, 78 were female and 52 were male. The mean age of the patients in the study was calculated as 84.63±4 (min: 80; max: 98). 51 patients (39.2%) were admitted to the clinic, 36 patients (27.7%) were admitted to the intensive care unit, and 43 patients (33.1%) were discharged. Among the patients included in the study, 37 (28.5%) died within one month, and 25 (19.2%) died within six months. There was a significant difference between the SII value of patients who died within one month (1607.06±1630.07) and those who survived (836.33±1105.52) (p=0.016). There was a statistically significant difference between the SII value of discharged patients and patients admitted to the ICU. Conclusion: The study concludes that the SII value may have a place in the evaluation of mortality and prognosis in ischemic stroke patients. Patients with initially high SII values after ischemic stroke showed poor outcomes and high mortality within one month. SII may prove to be useful in predicting mortality and prognosis.