Türk Silahlı Kuvvetlerinde askerliğe elverişli olmama nedenleri
  1. Tez No: 88286
  2. Yazar: SELİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Maluliyet (disability) beraberinde getirdiği gerek ekonomik olumsuzluklar, gerekse sosyal handikaplar nedeni ile önemli bir sağlık sorunudur. İlerleyen yaşlar ile birlikte sıklığı, önemi ve ciddiyeti artmaktadır. Bununla birlikte doğumda ortaya çıkan veya yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkıp kişinin gelecekteki yaşamını kısıtlayacak sorunları da küçümsenmeyecek boyuttadır. Bu çalışmada askere alınmış olan veya henüz alınmamış genç erişkin erkek bireyler arasında sık görülen ciddi sağlık sorunlarının (hastalıkların-arızaların) nedenleri ve boyutları araştırılmıştır. Çalışma grubumuz 21985 kişiden oluşmakta olup, bulduğumuz yaş ortalaması 21.67 yıldır. Katılımcıların %64'ü yükümlü ve %36'sı da askerlik görevini yapmakta olan kişilerdir. Hastalığın ciddiyet derecesini gösteren B ve D kararlarına göre incelendiğinde eğitim hastanelerinde daha fazla B kararı verilmiştir. Psikiyatri, ortopedi, göz hastalıkları, nöroloji ve kardiyoloji B ve D kararının en çok verildiği ilk 5 kliniktir. Debilite, edinsel kalp kapak hastalıkları, psikoz, epilepsi, işitme kaybı ise en fazla görülen ilk 5 tanıdır. Ayrıca olguların doğdukları bölgelere göre hastalıkların görülme sıklıkları arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Batı Anadolu demografik bölgesinde obesite, Güney Anadolu demografik bölgesinde edinsel ve doğumsal kalp hastalıkları, Orta Anadolu demografik bölgesinde debilite ve psikoz, Kuzey Anadolu demografik bölgesinde işitme kaybı, Doğu Anadolu demografik bölgesinde ise hepatit B ve polio sekelinin görülme sıklığı çalışmanın sonuçlarına göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Disability is an important health problem because of the social handicaps and socioeconomical negativeness which are accompany with it. By the aging its importance, frequency and severity increases. However the health problems which are revealed at birth or appear at the first years of the life can not look down on. In this study, we investigate the causes and the dimensions of severe health problems( diseases and disabilities) among young people who are recruits or ready to be enlisted. In our study, there are 21985 participants and the average age is 21.67± 4.09. 64% of the participants are not yet enlisted and 36% of them were recruits. With respect to the decision B and D which shows the severity of the disease-disability, we find that B decision is given more by the traning hospitals. Psychiatry, orthoepedics, eye diseases, neurology and cardiology clinics are the first five clinics by which the decision B and D is given. Debility, acquired heart valve diseases, psychiosis, epilepsy and hearing loss are first five diagnosis which are mostly seen. Moreover it is examined that there is any difference between the frequency of the mostly seen diseases with respect to the region that the participant was borned. In the West Anatolian region obesity, in the South Anatolian region acquired and congenital heart diseases, in the Middle Anatolian region debility and psychiosis, in the North Anatolian region hearing loss and in the East Anatolian region hepatit B infection and paralytic poliomyelitis have more frequency with respect to the other regions. The difference is statistically significant (p< 0.05). We also find that in the West Anatolian region epilepsy and hepatit B infection, in the South Anatolian region debility and refraction errors, in the Middle Anatolian region paralytic poliomyelitis, in the North Anatolian region paralytic poliomyelitis and congenital heart diseases, in the East Anatolian region debility and obesity have less frequency with respect to the other regions. The difference is statistically significant (p< 0.05). 86