Bazı kapalı ortamlarda havadaki karbonmonoksit, hidrojen sülfür ve hidrokarbon düzeylerinin saptanması
- Tez No: 88287
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET İnsanların zamanlarının yaklaşık %80-90'ını geçirdiği kapalı ortamlar; ihtiyaçları karşılayabilecek uygun tuvalet, yeterli ve sağlıklı su, besinleri saklayıp işleyebilecekleri uygun ortam, uygun ısı, ışık/aydınlatma, gürültünün önlendiği ortamlar olmalıdır. Bunların yanında bir kapalı ortam herkese yetecek kadar temiz hava içermeli hava kirliliği yönünden de sağlıklı olmalıdır. Kapalı ortamlar hava kirliliği yönünden değerlendirildiğinde en riskli ortamlardan biri de sigara içmenin yasak olmadığı, çeşitli yakma/pişirme uygulamalarının yapıldığı ortamlardır. Eğer bu ortamlar toplu yaşanılan bir mekan veya herkese açık olan bir eğlenme/dinlenme tesisi ise etkilenimin boyutu toplum düzeyinde olacak, halk sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşabilecektir. Bu çalışma kahvehaneler ve askeri gazino kantin ve kafeteryaların fizik barınma koşullarının saptanması yanında, ortam havasındaki karbonmonoksit, hidrojen sülfür ve hidrokarbonların düzeylerinin saptanması, mevcut standartlara uygun olup olmadıklarının araştırılması ve olası sağlık risklerine karşı alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amacıyla düzenlenmiş tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışma Ankara ilinin 5 merkez ilçesindeki kahvehanelerden (N=7646) rasgele seçilen 384 kahvehane ile yine Ankara'daki Askeri kurum ve kuruluşlardaki gazino, kantin veya kafeterya olarak isimlendirilen 45 tesiste gerçekleştirilmiştir. Araştırma yapılan ortamların büyük çoğunluğunun, kaza riski, hijyenik özellikler ve barınma koşulları yönünden aksaklıkları olduğu saptanmıştır. Ortam karbonmonoksit düzeyi ortalamasının genel olarak kısa ve uzun süreli eşik değerlerin altında olduğu saptanmıştır. Ancak kahvehanelerin %34'ünde, askeri tesislerin %17'sinde uzun süreli eşik değerlerin üzerinde CO düzeyi saptanmıştır. Sonuç olarak; araştırma yapılan ortamların hem barınma koşulları hem de kapalı ortam hava kalitesi yönünden riskler taşıdığı bulunmuştur. Toplum sağlığını etkileyebilecek bu risklerin çevre sağlığı önlemleri ile düzeltilebileceği bilinmeli araştırma kapsamında sıralanan önerilere titizlikle uyulmalıdır. Toplum sağlığını tehdit edebilecek bu durumun alınacak önlemlerle düzeltilmelidir. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY The covered places, people spends 80-90 percent of their time in there, must have toilette rooms that they must be suitable for serving to people's needs, keeping places for foodstuffs, suitable heating and lighting system, and must keep people from noise. In addition; a covered place, must contain sufficient fresh or cleaned air and must must be kept from polluted air. If the covered places are evaluated in point of indoor air pollution, two highest risky places are free places from smoking prohibition and firing or cooking places. If tehe places include alarge population or open for all as entertainment place or resort, the exposure can affect a large part of community and reach a dangerous level for public health. This descriptive study aimed to determine physical condition of cafes and mass halls and cafeterias in military instutions. Besides it aimed to compute levels of carbonmonoxide, hydrogensulfide, and hydrocarbons, detemine appropriateness of valid standards and define the preventive measures against to health risks. This study was carried out 384 of 7646 cafes, that were selected randomly, in five great municipal districts and 45 mass halls and cafeterias at military instutions, in Ankara. In point of accident risk, hygienic and sheltering conditions; great majority of researched places were defined. In general, average level of athmospeheric carbonmonoxide was defined under the short and long term maximum allowed value. But carbonmonoxide level was more then limits at 34 percent of cafes, 17 percent of military facilities. As a result, there are risks in covered places in point of both sheltering conditions and air guality of covered places. It must be known that risks, which affect to public health, were can be eliminated with preventive measures of environmental health. In addition these suggestions in research extent were fitted importantly. This bad condition, will threathen to public health, must be improvedwith preventive measures. 58