Febril non-hemolitik transfüzyon reaksiyonunun, lökosit redüksiyon süresi, eritrosit süspansiyonu depolama süresi ve sitokin düzeyleriyle ilişkisi
Association of febrile non-hemolytic transfusion reaction with leukocyte reduction time, erythrocyte suspension storage time and cytokine levels
  1. Tez No: 882872
  2. Yazar: MİHRİBAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZÇELİK, DOÇ. DR. NESRİN GAREAYAGHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Febril non-hemolitik transfüzyon reaksiyonlarında (FNHTR), lökosit redüksiyon (LR) süresi (LRS) ve eritrosit süspansiyonu depolama süresi (ES-DS)'nin ateş reaksiyonuna neden olan pirojen ve sitokin ilişkisi halen tartışmalıdır. Bu çalışmada FNHTR'ye bağlı reaksiyonu ön görebilmek için LR öncesi (Ö-LR), LR (S-LR) ve transfüzyon sonrası (S-TR) plazma sitokin (TNF-α, IL-1β,IL-1α, IFN-γ, IL-10 ve IL-6) ve PGE2 düzeyleri arasındaki ilişki araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli prospektif cohort olarak planlanan çalışmaya, ES transfüzyonu alanlardan FNHTR tespit edilen 40 hasta deney grubu olarak ve transfüzyon reaksiyonu gelişmeyen 60 hasta kontrol grubu olarak alındı. ES transfüzyonu yapılan tüm hastaların transfüzyon sonrası plazmaları toplandı. Hastaların demografik, klinik özellikleri, LRS, ES-DS ve kan grupları kayıt altına alındı. Toplanan tüm plazmalarda sitokin ve PGE2 ölçüldü. BULGULAR: FNHTR grubunun LRS ve ES-DS'nin daha uzun olduğu saptandı (sırasıyla, p=0,0015 ve p=0,0346). FNHTR grubunun Ö-LR, S-LR ve S-TR plazma IFN-γ düzeyleri kontrol grubundan daha yüksekti(p170 ve AUC>0,90 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
AIM: In febrile non-hemolytic transfusion reactions (FNHTR), the pyrogen and cytokine relationship between leukocyte reduction (LR) time (LRT) and RBCs storage time (RBC-ST) is still controversial. In this study, we investigated the relationship between plasma cytokine (TNF-α, IL-1β, IL-1α, IFN-γ, IL-10 and IL-6) and PGE2 levels before LR (B-LR), after LR (A-LR) and after transfusion (A-TR) to predict FNHTR-related reaction. MATERIALS AND METHODS: In the study, which was planned as a single-center prospective cohort, 40 patients who received ES transfusion with FNHTR were included as the experimental group and 60 patients who did not develop transfusion reactions were included as the control group. Post-transfusion plasma of all patients with ES transfusion was collected. Demographic and clinical characteristics, LRT, RBC-ST and blood groups of the patients were recorded. Cytokines and PGE2 were measured in all collected plasma. RESULTS: LRT and RBC-ST were found to be longer in the FNHTR group (p=0.0015 and p=0.0346, respectively). B-LR, A-LR and A-TR plasma IFN-γ levels of the FNHTR group were higher than the control group (p170 and AUC>0.90.