Ergolean: An integration of ergonomics and lean by structural equation modeling
Ergolean: Ergonomi ve yalının yapısal eşitlik modellemesi ile entegrasyonu
- Tez No: 882873
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Ergonomi ve Yalın yaklaşımların, bağımsız olarak işletmeler üzerinde artan üretkenlik, çalışan refahı ve genel kurumsal performans açısından önemli olumlu etkileri vardır. Bu yaklaşımların benzer hedefleri paylaşması ve uygulamalarının birbirleriyle yakından ilişkili olması, entegre bir yönetim sistemi kurmanın mantıklı olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, işletmelerin organizasyon içinde bütüncül gelişme sağlamak amacıyla ergonomi ve yalın prensiplere odaklanan stratejik bir plan geliştirmesine yönelik ortak kritik faktörleri tanımlamayı ve her iki yaklaşımı birbirine bağlamayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede,“Yalın ve Ergonomi kategorileri”ile“İş Başarısı”arasındaki ilişkiyi gösteren bir hipotez modeli geliştirilmiş ve bu kategorilerin iş başarısı üzerindeki doğrudan, dolaylı ve toplam etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma, altı kategorinin (Çalışan, Organizasyon, Yöntem-Araç-Teknoloji, Görevler, Çevre ve Güvenlik, Müşteri ve Tedarikçi) iş başarısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu amaçla, bu kategoriler ile iş başarısı arasındaki ilişkileri gösteren bir hipotez modeli kullanılmıştır. Veriler, hem üretim hem de hizmet sektöründeki yöneticilere yönelik bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılarak bu kategorilerin doğrudan, dolaylı ve toplam etkileri analiz edilmiştir. Sonuçlar,“Müşteri ve Tedarikçi”kategorisinin iş başarısı üzerinde en güçlü etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca,“Görev”ve“Çevre”kategorilerinin önemli etkilerinin öncelikle organizasyonel özelliklerden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Benzer şekilde,“Müşteri”ve“Çalışan”kategorilerinin de önemli etkilerinin organizasyonel özelliklerden kaynaklandığı belirlenmiştir. Geliştirilen entegrasyon modelinin, karar vericilere iş hedeflerine ulaşmak için stratejiler uygulama ve sektörde rekabetçi kalma konusunda yardımcı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ergonomics and Lean approaches independently have significant positive effects on enterprises in terms of improved productivity, employee well-being, and overall organizational performance. Since the two approaches share similar goals and are closely interrelated in their applications, it is logical to establish an integrated management system. This study aims to link both approaches by identifying and combining the critical success factors common to both approaches that are necessary for organizational success to develop a strategic plan that focuses on ergonomics and lean principles to achieve holistic development within the organization; and based on this developing a framework to illustrate the relationship between“Lean and Ergonomics categories”and“Business Success”, and employing a hypothesis model to assess the direct, indirect, and total effects of these categories on business success. The study examines the impact of six categories namely,“Employee”,“Organization”,“Methods, Tools and Technology”,“Tasks”,“Environment and Safety”, and“Customer and Supplier”on business success. To achieve this, a hypothesis model was developed to illustrate the relationships between these categories and business success. Data were collected through a developed questionnaire survey targeted at managers in both the production and service sectors. Structural Equation Modeling (SEM) was used to analyze the direct, indirect, and total effects of these categories. Results indicated that the“Customer and Supplier”category had the strongest impact on business success. It was also found that the significant impacts of the“Task”and“Environment”categories are primarily due to organizational characteristics. The developed integration model is hoped to assist decision-makers in implementing strategies to reach business goals and help them remain competitive.