Kültürden ekrana yansıyanlar: Destan dizisindeki kültürel unsurlar
Reflected on the screen from culture: Cultural elements in the epic series
- Tez No: 883002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma, tarihî temalı dizi formatlarının kültürel mirası günümüze taşıma ve yeniden şekillendirme süreçlerindeki merkezi rolünü analiz etmeyi hedeflemektedir. Dizi formatları, geçmişin kültürel mirasını yorumlama ve aktarma kapasiteleriyle dikkat çekerken, bu çalışma, bu formatların tarihî anlatıları nasıl oluşturduğunu, toplumsal hafızayı nasıl şekillendirdiğini ve kültürel değerlerin nasıl yeniden üretildiğini ele alacaktır. Kültür, sürekli bir iletişim ve etkileşim süreci içerisinde evrilen dinamik bir yapıyı temsil eder. İletişim teknolojilerinin gelişimi, kültürel içeriğin ve doğanın dönüşümünde kritik bir rol oynamaktadır. Medya, bu dönüşümün ve etkileşimin merkezinde yer alarak, kültürel değerleri geniş kitlelere ulaştırma konusunda kilit bir rol üstlenmektedir. Medyanın gücü, kültürel unsurların kolaylıkla paylaşılabilmesini ve kültürün sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Bu da medya kuruluşlarının kültürel unsurlara büyük bir önem atfetmelerine neden olmaktadır.“Destan”dizisinin seçilmesi, Türkiye'de İslamiyet öncesi dönemi ele alan dizi formatının eksikliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, İslamiyet öncesi döneme ait kültürel unsurların toplumsal belleğe aktarılmasının yanı sıra, bu unsurların toplumsal kimlik oluşumundaki kritik rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, dizi formatlarının kültürel aktarım süreçlerindeki derin etkilerini ve toplumsal hafıza oluşumundaki kritik rollerini anlamak için bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the central role of historically themed series formats in the processes of transferring and reshaping cultural heritage to the present. While series formats draw attention with their capacity to interpret and convey the cultural heritage of the past, this study will address how these formats create historical narratives, shape social memory, and reproduce cultural values. Culture represents a dynamic structure that evolves in a continuous process of communication and interaction. The development of communication technologies plays a critical role in the transformation of cultural content and nature. Media, by being at the center of this transformation and interaction, plays a key role in conveying cultural values to large masses. The power of the media ensures that cultural elements can be easily shared and that culture is sustainable. This causes media organizations to attach great importance to cultural elements. The selection of the series“Epic”reveals the lack of a series format that covers the pre-Islamic period in Turkey. This study aims to evaluate the critical role of these elements in the formation of social identity, as well as the transfer of cultural elements from the pre-Islamic period to social memory. In conclusion, this study provides a framework for understanding the profound effects of serial formats on cultural transmission processes and their critical roles in the formation of social memory.