COVID-19 öncesi ve sonrası Türkiye sivil havacılık sektörünün analizi
Analysis of the Turkish civil aviation sector before and after COVID-19
- Tez No: 883094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sivil havacılık sektörü, bir ülkenin ekonomisi, turizmi, kültürel etkinlikleri ve ticari faaliyetleri üzerinde büyük bir öneme sahiptir. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de havayolu şirketlerinin ve uçuş sayılarının artması, sivil havacılık sektörünün gelişmesine ve stratejik öneminin artmasına katkı sağlamıştır. Salgın hastalıkların mevcut olduğu dönemlerde, insanlar için özellikle dolaşımın büyük bir kısıtlanması önemli bir engel oluşturur. Ancak bu dolaşımın kısıtlanması, ticaret için ciddi ve potansiyel olarak tehlikeli bir engel olarak taşımacılık sektörünü en çok etkileyenlerden biri haline getirir. Son dönemdeki Covid-19 pandemisi sırasında, bu sorunun etkileri derin bir şekilde hissedilmiştir. Sivil havacılık sektörü tartışmasız bu konunun merkezinde yer almaktadır. Bu sektörün karşılaştığı zorluklar, tüm paydaşları stratejik yönetim yaklaşımına dayalı bir dönüşüm sürecine girmeye zorlamıştır. Bu çalışma, Covid-19 öncesi ve sonrası Türkiye sivil havacılık sektörünün analizini ele almıştır. 2020 yılında Covid-19 salgınının uluslararası ve iç hava taşımacılığına olan olumsuz etkileri, uluslararası uçuşlarda %66, iç hatlarda ise %38 oranında koltuk kapasitesi düşüşüne yol açarak, sırasıyla 250 milyar dolar ve 120 milyar dolar gelir kaybına neden olmuştur. Salgın, 2019 tahminlerinin altında kalınan yolcu sayıları ile birlikte, özellikle ABD, İngiltere, İspanya, Çin ve Türkiye'de milyonlarca yolcu kaybına sebep olmuştur. Türkiye'de, Türk Hava Yolları ve diğer havayolu şirketleri, çoğu iç hat ve tüm dış hat seferlerini iptal etmiş, ancak kargo, acil tıbbi ve kamu uçuşları devam etmiştir; THY ve Pegasus büyük oranda uçaklarını yerde tutmuştur. Sonuçlar, sektörün Covid-19 sonrası döneme odaklanarak karşılaşılan zorlukların etkisi altında geleceği nasıl şekillendirmeye çalıştığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The civil aviation sector holds significant importance for a country's economy, tourism, cultural activities, and commercial operations. As in the rest of the world, the increase in airline companies and flight numbers in Turkey has contributed to the development of the civil aviation sector and enhanced its strategic importance. During periods of pandemics, the severe restriction of movement poses a significant barrier for people. However, these restrictions become a serious and potentially dangerous obstacle for the transportation sector, which is among the most affected. The impacts of this problem were deeply felt during the recent Covid-19 pandemic. Undoubtedly, the civil aviation sector is at the heart of this issue. The challenges faced by this sector have forced all stakeholders to enter a transformation process based on a strategic management approach. This study addresses the analysis of the Turkish civil aviation sector before and after Covid-19. In 2020, the pandemic's negative effects on international and domestic air transportation led to a 66% decrease in seat capacity for international flights and 38% for domestic flights, resulting in revenue losses of approximately $250 billion and $120 billion, respectively. The pandemic resulted in millions of lost passengers, especially in the USA, the UK, Spain, China, and Turkey, below the predictions made for 2019. In Turkey, Turkish Airlines and other airline companies canceled most domestic flights and all international flights, although cargo, emergency medical, and public service flights continued; a large portion of the fleets of THY and Pegasus were grounded. The results demonstrate how the sector is focusing on the post-Covid-19 period and attempting to shape the future under the influence of the challenges encountered.