Opere olmuş meme kanserli kadınlarda evrelere göre alt ekstremite fiziksel uygunluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of lower extremity physical fitness levels in women with operated breast cancer, according to stages
  1. Tez No: 883095
  2. Yazar: MURŞİDE MANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ, PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
OPERE OLMUŞ MEME KANSERLİ KADINLARDA EVRELERE GÖRE ALT EKSTREMİTE FİZİKSEL UYGUNLUK DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Bu araştırmanın amacı, opere olmuş meme kanserli kadınlarda evrelere göre alt ekstremite fiziksel uygunluk düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmada 18-65 yaş arasında 72 opere olmuş meme kanserli kadınların fonksiyonel kapasiteleri, 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile; quadriceps kas kuvveti, dijital dinamometre ile; esneklik, otur uzan testi ile; denge, flamingo denge testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF LOWER EXTREMITY PHYSICAL FITNESS LEVELS IN WOMEN WITH OPERATED BREAST CANCER, ACCORDING TO STAGES The aim of this study is to examine the lower extremity physical fitness levels of women with operated breast cancer according to stages. In the study, the functional capacities of 72 operated women with breast cancer between the ages of 18-65 were evaluated using the 6-minute walk test (6MWT); quadriceps muscle strength with digital dynamometer; flexibility, sit and reach test; balance was evaluated with the flamingo balance test.