Akut viral hepatitlilerde interferon tedavisi görmüş kronik viral hepatitlilerde oksidatif stresin araştırılması
Investigation of oxidative stress in patients with acute hepatitis and chronic hepatitis treated with interferon
  1. Tez No: 88311
  2. Yazar: İSMAİL DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS AKKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
6.0ZET AKUT HEPATİTLİLERLE INTERFERON TEDAVİSİ GÖRMÜŞ KRONİK VİRAL HEPATİTLİLİRDE OKSİDATİF STRESİN ARAŞTIRILMASI Akut ve kronik viral hepatitlilerdeki oksidatif stres ile kronik viral hepatilitlerde interferon tedavisinin oksidatif stres üzerine olan etkisini göstermek amacıyla, Konya ve çevresinde yaşayan 15-54 yaşları arasında 23 (8K,15E) akut viral hepatit, 16-61yaşlan arasında 25 (9K,16E) kronik viral hepatit ve 15-58 yaşları arasında 23 (11K,12E) sağlıklı kontrol vakalarında plazma MDA, konjuge dien, p-karoten, tam kan GSH, serum ALT, AST, total bilirubin (TB) ve direk bilirubin (DB) düzeyleri ölçüldü. Bu parametrelere kronik hepatitlilerde tedavi öncesi ve sonrası bakıldı. MDA, konjuge dien, GSH, P-karoten, ALT, AST, TB ve DB değerleri kontrol vakalarında sırası ile 3.46 ± 0.64 nmol/ml, 112.5 ± 39.8 nmol/ml, 6.06 ± 0.84 umol/gr.Hb, 134.4 ± 29.5 ugr/dl, 20 ± 8 U/L, 18 ± 7 U/L, 0.58 ± 0.22 mg/dl ve 0.22 ± 0.02 mg/dl, olarak akut hepatit hastalarında 5.47 ± 0.88 nmol/ml, 475.6 ± 297.9 nmol/ml, 3.78 ± 1.26 umol/gr.Hb, 71.8 ± 16.2 ugr/dl, 1391 + 714 U/L, 1188 ± 779 U/L, 8.40 ± 4.35 mg/dl, 5.47 ±3.31 mg/dl, olarak, kronik hepatitlilerde tedavi öncesi 4.74 ± 0.63 nmol/ml, 275.6 ± 216.3 nmol/ml, 3.73 ±1.89 umol/gr.Hb, 105.0 ± 46.5 ugr/dl, 157 ± 100 U/L, 102 ± 63 U/L, 0.69 ± 0.24 mg/dl, 0.31 ± 0.12 mg/dl, olarak ve tedavi sonrası 3.72 ± 0.81 nmol/ml, 130.1 ± 34.9 nmol/ml, 5.50 ± 1.39 umol/gr.Hb, 125.8 ± 32.7 ugr/dl, 41 ± 21 U/L, 36 ± 15 U/L, 0.3 ± 0.02 mg/dl ve 0.17 ± 0.02 mg/dl olarak ölçüldü. Sonuçlar ortalama ± standart sapma olarak gösterildi. Bu bulgulardan, akut ve tedavi öncesi kronik viral hepatitlilerde lipid peroksidasyon ürünleri olan MDA ve konjuge dienin pazma düzeyleri ile serum DB seviyesi ve aminotransferaz aktivitelerinin kontrol grubuna göre oldukça anlamlı yüksek (p0.05). Beta karoten değerleri ise, akut viral hepatitte kronik viral hepatite göre daha düşüktür (pO.01). Kronik viral hepatit grubunda, IFN-a tedavisine başlanmadan önce ve sonrası MDA ile konjuge dien seviyeleri tedavi öncesine göre anlamlı derecede düşük bulunurken, GSH ve P-karoten değerleri ise anlamlı derecede yüksek bulundu. Aminotransferaz aktiviteleri ile bilirubin düzeyleri ise tedavi öncesine göre, tedavi sonrasında anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Sonuç olarak, akut ve kronik viral hepatitte oksidatif stres artmaktadır. Kronik viral hepatitte interferon tedavisi sonucunda ise oksidatif streste azalma meydana gelmektedir. 66
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY INVESTIGATION OF OXIDATIVE STRESS IN PATIENTS WITH ACUTE HEPATITIS AND CHRONIC HEPATITIS TREATED WITH INTERFERON The study was crried out on 23 (1 IF, 12M) healthy controls aged between 15-58 years, 23 (8F, 12M) patients with acute viral hepatitis aged between 15-54 years and 25 (9F, 16M) patients with chronic viral hepatitis aged between 16-61 years, living order to show oxidative stress and the effect of treatment with interferon on oxidative stress in those patients. For this purpose; plasma MDA, conjugated dienes, whole blood GSH, plasma p- carotene, serum ALT, AST, total bilirubin (TB) and direct bilirubin (DB) levels were measured. In petients with chronic hepatitis the same parameters were measured before and after treatment. MDA, conjugated dienes, GSH, p-carotene, ALT, AST, TB and DB levels in the control group were 3.46 ± 0.64 nmol/ml, 112.5 ± 39.8 nmol/ml, 6.06 ± 0.84 umol/gr.Hb, 134.4 ± 29.5 ugr/dl, 20 ± 8 U/L, 18 ± 7 U/L, 0.58 ± 0.22 mg/dl ve 0.22 ± 0.02 mg/dl, in the patients acute viral hepatitis were 5.47 ± 0.88 nmol/ml, 475.6 ± 297.9 nmol/ml, 3.78 ± 1.26 umoVgr.Hb, 71.8 + 16.2 ugr/dl, 1391 ± 714 U/L, 1188 ± 779 U/L, 8.40 ± 4.35 mg/dl, 5.47 ±3.31 mg/dl,, in the patients chronic viral hepatitis before treatment were 4.74 ± 0.63 nmol/ml, 275.6 ± 216.3 nmol/ml, 3.73 ±1.89 umol/gr.Hb, 105.0 ± 46.5 ugr/dl, 157 ± 100 U/L, 102 ± 63 U/L, 0.69 ± 0.24 mg/dl, 0.31 ± 0.12 mg/dl, and the same after treatment 3.72 ± 0.81 nmol/ml, 130.1 ± 34.9 nmol/ml, 5.50 ± 1.39 umol/gr.Hb, 125.8 ± 32.7 ugr/dl, 41 ± 21 U/L, 36 ± 15 U/L, 0.3 ± 0.02 mg/dl respectively.