Cinsiyet hormonları, lipoproteinler ve kardiovasküler risk
Sex hormones lipoproteins and cardivascular risk
  1. Tez No: 88310
  2. Yazar: ŞENOL BEŞOLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY HERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Erkeklerde koroner arter hastalığı insidansı, menapoz öncesindeki kadınlara göre önemli ölçüde yüksektir. Kardiovasküler hastalıkların risk faktörleri arasında çok azı, erkek cinsiyetinde olmaktan daha önemlidir. Endojen seks hormonları, erkeklerde kardiovasküler hastalıkları riski ile ilişkilendirilebilir ve bu ilişki seks steroidlerinin lipid profili üzerindeki etkileri ile açıklanabilir. Cinsiyet hormonları (total testesteron; TT, estradiyol; E2, dehidroepiandrosteron-sulfat; DHEAS) ve seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG) seviyeleri ile lipid profili arasındaki ilişkiyi; iskemik kalp hastası(anjografi ile belirlenmiş), 32 ile 68 yaş arasındaki 94 erkekte ve sağlıklı görünen, 35 ile 65 yaş arası 40 erkekte araştırdık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The incidence of coronary artery disease is significantly higher in men than in women, at least until menopause. Among the many risk factors for cardiovascular disease, few are more important than male sex. Endogenous sex hormones may be related to cardiovascular disease risk in men, and the relation could be explained by the action of sex steroids on the lipid profile. We investigated the relationships of serum sex hormones (total testosterone; TT, estradiol; E2, dehydroepiandrosterone-sulfate; DHEA-S) and sex hormone binding globulin (SHBG) levels to lipid profile in 94 men with ischemic heart disease (proven by coronary angiography) aged from 32 to 68 years and 40 apparently healthy men aged from 35 to 65 years.