Parkinson hastalığında Rinore sıklığı ve sağlıklıpopulasyonla karşılaştırılması
Frequency of Rhinorrhea in Parkinson's disease andcomparison with healthy population
  1. Tez No: 883137
  2. Yazar: CELAL KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA ÖKSÜZ GÜRLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Yapılan vaka-kontrol çalışmaları, solunum yolu enfeksiyonları, alerji veya sinüs patolojilerine bağlı olmayan burun akıntısı olarak tanımlanan rinorenin Parkinson hastalarında, sağlıklı populasyondan daha sık olduğunu göstermiştir. Bu sebeple günlük pratiğmizde yeterince sorgulanmayan bir semptom olan rinorenin daha iyi tanımlanması son derece önemlidir. Amaç: Bizim bu çalışmada temel hedeflerimiz; PH'de rinore prevelansının belirlenmesi ve kontrol grubuyla karşılaştırılması, PH'de rinorenin hastalık şiddeti, klinik bulgular ve kullanılan medikasyonlarla ilişkisinin saptanmasıdır. Sağlıklı populasyonda rinorenin olası eşlikçilerinin belirlenmesi de yan hedefimizdir. Gereç ve Yöntem: Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı hareket bozukluğu polikliniğine 18.09.2022 ile 18.09.2023 tarihleri arasında başvuran 95 Parkinson hastası ve 91 sağlıklı kontrole rinore varlığı, soğuk ve yemeyle artışı, olası eşlilçileri (siyalore, olfaktör disfonksiyon vs.) soruldu. Tüm katılımcıların demografik ve klinik bilgileri kaydedildi. Parkinson hastaları BPHDÖ (bölüm 1B, 2, 3), H&Y, S&E GYA, NMSS, PDQ-39, GDÖ, PDSS-2 ölçekleriyle dğerlendirildi. Prospektif tasarım ile tüm katılımcılardan standart veri koleksiyonunun elde edilmesi sağlandı. Bulgular: Hareket Bozukluğu Polikiliniğimizde Parkinson hastalarında rinore prevelansı %30,5 olup kontrol grubuna göre (%9.9) daha yüksek bulundu. PH grubunun kontrol grubuna oranla yaş ortalaması daha yüksekti ve erkek cinsiyet ağırlıklı idi ( %70,5 erkek/ ortalama yaş 63,98±10,81 (Ort. ± SS)). PH grubunda olfaktör disfonksiyon (%44.2'ye %15.4) ve siyalore varlığı (%60.0'a %4.4) da kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti ancak rinoresi olan ve olmayan hastalar arasında olfaktör disfonksiyon ve siyalore varlığı açısından fark yoktu. Motor şiddeti ölçen BPHDÖ 2-3, PDQ-39, H&Y, S&E GYA skorlar ile nonmotor semptomları değerlendiren NMSS skorları rinoresi olan hastalarda yüksek bulunmuş olup hastalık süresi, antiparkinson ilaçlar ve LEGD açısından gruplar arasında fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Case-control studies have shown that rhinorrhea, defined as a runny nose not due to respiratory infections, allergies or sinus pathologies, is more common in Parkinson's patients than in the healthy population. For this reason, it is extremely important to better define rhinorrhea, a symptom that is not sufficiently questioned in our daily practice. Objective: Our main objectives in this study were to determine the prevalence of rhinorrhea in PD and to compare it with the control group, and to determine the relationship between rhinorrhea and disease severity, clinical findings and medications used in PD. Our secondary objective is to determine the possible comorbidities of rhinorrhea in a healthy population. Materials and Methods: Between 18.09.2022 and 18.09.2023, 95 Parkinson's patients and 91 healthy controls admitted to the Movement Disorders outpatient clinic of the Department of Neurology, Mersin University Faculty of Medicine Hospital were asked about the presence of rhinorrhea, its increase with cold and eating, and possible comorbidities (sialorrhea, olfactory disorder, etc.). Demographic and clinical information was recorded for all participants. Parkinson's disease patients were assessed with the UPDRS (parts 1B, 2, 3), H&Y, S&E DLS, NMSS, PDQ-39, GDS, PDSS-2 scales. Prospective design ensured standardized data collection from all participants. Results: In our Movement Disorder Outpatient Clinic, the prevalence of rhinorrhea in Parkinson's disease patients was 30.5%, which was higher than in the control group (9.9%). The mean age of the PD group was higher than the control group and the male gender was predominant ( 70.5% male/ mean age 63.98±10.81 (mean ± SD)). The presence of olfactory dysfunction (44.2% vs. 15.4%) and sialorrhea (60.0% vs. 4.4%) were also significantly higher in the PD group compared to the control group, but there was no difference in the presence of olfactory dysfunction and sialorrhea between patients with and without rhinorrhea. UPDRS 2- 3, PDQ-39, H&Y, S&E DLS scores measuring motor severity and NMSS scores assessing nonmotor symptoms were higher in patients with rhinorrhea, but there were no differences between the groups in terms of disease duration, antiparkinsonian medications and LEDD.