Silisyum tabanlı fotonik yapılarda elektromanyetik dalga yayılımının incelenmesi
Investigation of electromagnetics wave propagation in silicium-based photonic structures
  1. Tez No: 883193
  2. Yazar: İBRAHİM KUNDUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fotonik, madde ile ışığın etkileşmesini inceler. Işık, fotonik yapı olarak tanımlanabilen dalga kılavuzu ortamında yayılır. Işık elektromanyetik bir dalgadır. Elektromanyetik dalganın, dolayısıyla ışığın fotonik ortam içindeki hareketi bu ortam tarafından belirlenir. Ortamın geometrik yapısı, kırılma indisi, uzunluğu, eş yönlülüğü gibi parametreleri elektromanyetik dalganın hareketini baskın şekilde etkiler. Silisyum, özellikle yarıiletken teknolojisindeki temel materyallerden birisidir. Bu çalışmada, temel materyali silisyum olan fotonik yapılarda, elektromanyetik dalgaların verimli bir şekilde hareketi, fotonik yapı ve elektromanyetik dalga parametreleri optimize edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photonics investigates interaction between the light and matter. The light propagates in wave guide medium that can be defined as photonic structure. Light is an electromagnetic wave. The motion of the electromagnetic wave, hence the light, in the photonic medium is governed by this medium. Medium parameters such as geometric structure, refractive index, length and isotropy dominantly influence the propagation of the electromagnetic wave. Silicium is one of the fundamental materials, especially in semiconductor technology. In this study, the efficiently motion of electromagnetic waves in photonic structure based on silicium were examined by optimize electromagnetic wave parameters and photonic structure parameters.