Türkiye'de konakları saptanmış Braconidae (Hymenoptera) türleri
Braconidae (Hymenoptera) hosted in Turkey types
- Tez No: 883197
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇETİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de saptanmış olan Braconidae (Hymenoptera) türlerini, saptanan şehirleri, bu parazitoidlerin varsa konaklarını, konakların beslendikleri bitkileri veya parazitoidin bulunduğu habitat bilgisini içeren bir çalışmadır. 1940-2023 yılları arasında Türkiye'de Braconidae (Hymenoptera) familyasına ait türleri içeren 235 literatür tespit edilmiş ve incelenmiştir. İncelenen literatürler, parazitoid – konak – bitki ilişkilerini içeren taksonomik, faunistik ve bitki koruma alanlarını kapsamaktadır. Çalışmada Türkiye'de konakları bilinen Braconidae tür sayısının 246 olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmanın Türkiye'de saptanmış Braconidae familyası türleri açısından bir rehber niteliği taşıması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes information on the Braconidae (Hymenoptera) species detected in Turkey, the cities detected, the hosts of these parasitoids, if any, the plants on which the hosts feed, or the habitat where the parasitoid is found. Between 1900 and 2023, 235 pieces of literature containing species belonging to the Braconidae (Hymenoptera) family were identified and examined in Turkey. The literature reviewed covers taxonomic, faunistic and plant conservation areas including parasitoid – host – plant relationships. This study is intended to serve as a guide for the Braconidae family species identified in Turkey.