Banka müşterilerinin demografik ve sosyo-ekonomik özellikler bakımından gruplandırılmasında kümeleme çözümlemesi ve bir uygulama
- Tez No: 8832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
XX ÖZET Birimlerin, değişkenlerin ya da birimlerin ve değişkenlerin birarada kümelendirilmeleri işlemlerini içeren kümeleme çözümlemesinin banka müşterilerinin demografik ve so syo- ekonomik özellikleri bakımından gruplandırılmasına uygulandığı calışmamızda ilk olarak, küme ve kümeleme çözümlemesi kavramlarına yer verilmiştir. Kümeleme çözümlemesinin gerçekleştirilmesinde izlenen aşamalara ve kümeleme yöntemlerine kuramsal olarak birinci bölümde yer verilmiştir. Birimlerin çok sayıda özelliğini dikkate alarak, onlarıbenzerlik düzeylerine göre gruplarda toplamayı sağlayan kümeleme çözümlemesi, uygulama bölümünde Eskişehir'deki banka müşterilerinin demografik ve sosyo- ekonomik özellikleri bakımından gruplara ayrılması ve sözkonusu özellikler bakımından müşteri kalıplarının belirlenmesinde kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In our study of the applications of the cluster analy sis which contains operations that clusters the units, vari ables or the units and variables together to the grouping of the bank customers according to their demographic and socioeconomic properties, first of all the cluster analysis concepts were mentioned. In the realisation of the cluster analysis, the deve lopments followed and the clustering methods were criticised theoretically in the first chapter. In the application chapter, considering the many pro perties of the units, the cluster analysis which reinforses the combination of them together was used in the grouping of the bank customers in Eskişehir according to their de mographic and socioeconomic properties and also the proper ties mentioned in the determination of the customers form.