Gaz türbinli motorlar ve test altyapı sistemleri
Gas turbine engines and test infrastructure systems
- Tez No: 883224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gaz türbinli motorlar, havanın sıkıştırılması, ısınması, yakıtla karıştırılması ve nihayetinde yüksek basınçlı gazın bir türbin üzerinde genişlemesi prensibine dayanan termal enerji dönüşüm sistemleridir. Bu motorlar, genellikle hava araçlarında, enerji santrallerinde ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır. Motorun performansını test etmek ve optimize etmek için ise uygun bir test altyapı sistemine ihtiyaç duyulur. Gaz türbinli motorların test altyapı sistemleri, motorun çeşitli çalışma koşullarında nasıl performans gösterdiğini değerlendirmek amacıyla tasarlanırlar. Bu sistemler, motorun çeşitli yük ve hız koşullarında nasıl tepki verdiğini, verimliliğini ve dayanıklılığını belirlemek için kullanılır. Test altyapı sistemleri, genellikle dinamometreler, veri toplama sistemleri, yağlama sistemi, yakıt sistemi, motor başlatma sistemleri ve kontrol haberleşme altyapı sistemleri gibi bileşenleri içerir. Dinamometreler, motordan üretilen torku ve gücü ölçerek performansı değerlendirir. Veri toplama sistemleri, motorun çeşitli parametrelerini izleyerek analiz için veri sağlar. Yakıt ve yağlama sistemleri, motora gereken yakıtı ve yağı temin eder. Motor başlatma sistemleri, yanma sistemine yakıtla karışması için başlangıçta gerekli havayı sağlamak için bir devir hızına kadar döndürmek için gereklidir. Haberleşme ve kontrol altyapı sistemi, test sistemlerinin kendi aralarında ve kontrol odasındaki HMI arayüzü ile etkileşimini sağlar. Bu test altyapı sistemleri, motor üreticilerine, tasarımcılara ve bakım uzmanlarına, motorların güvenilirliğini artırmak, verimliliği optimize etmek ve performanslarını değerlendirmek için önemli veri girdisi sağlar.
Özet (Çeviri)
Gas turbine engines are thermal energy conversion systems based on the principle of compressing, heating, mixing with fuel, and ultimately expanding high-pressure gas on a turbine. These engines are commonly used in aircraft, power plants, and industrial applications. However, to test and optimize the performance of the engine, an appropriate test infrastructure system is required. The test infrastructure systems for gas turbine engines are designed to assess how the engine performs under various operating conditions. These systems are utilized to determine how the engine responds to various load and speed conditions, as well as to evaluate its efficiency and durability. Test infrastructure systems typically include components such as dynamometers, data acquisition systems, lubrication systems, fuel systems, motor starting systems, and control communication infrastructure. Dynamometers evaluate performance by measuring the torque and power produced by the engine. Data acquisition systems provide data for analysis by monitoring various parameters of the engine. Fuel and lubrication systems supply the required fuel and oil to the engine. Motor starting systems are essential for rotating the engine at a speed necessary for the initial mixing of fuel with air in the combustion system. The communication and control infrastructure enables interaction among test systems and with the HMI interface in the control room. These test infrastructure systems play a crucial role in providing significant data input to engine manufacturers, designers, and maintenance experts, aiming to enhance the reliability, optimize efficiency, and evaluate the performance of the engines.