Beylikdüzü marina deniz suyunda antifouling biyosidlerin varlıkları ve dağılımları
Presence and distribution of antifouling biocides in seawater in the beylikdüzü marina
- Tez No: 883223
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz ve Kıyı Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Biyofouling olayı, denizlerde bulunan insan yapısı araç ve gereçlerin (rıhtımlar, yat limanları, limanlar, tekneler, gemiler ve denizaltı gövdeleri gibi) yüzeylerine mikroorganizmaların, bitkilerin, alglerin veya küçük hayvanların yapışarak bir tabaka oluşturması durumudur. Antifouling olarak adlandırılan bileşikler özellikle deniz taşıtlarının katı yüzeylerinde istenmeyen maddelerin (biyofouling) birikmesine neden olacak organizmalara karşı kullanılan boyaların içerisinde bulunan biyositlerdir. Antifouling boyalar tekne, gemi ve denizaltı gibi araçların suyla temas eden parçalarının yüzeylerinin daha pürüzsüz olması ve bu araçların hareketlerini ve hızlarını engelleyebilecek canlıların tutunmalarını engellemek için kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada İstanbul Beylikdüzü Marina bölgesinde deniz suyunda bulunan antifouling boya biyositlerinin (Irgarol 1051, klorothanolil ve diklofluanid) varlıkları ve miktarları ile çevresel risk değerlendirmeleri incelenmiştir. Çalışma bölgesinden alınan deniz suyu numuneleri; 2023 yılında ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimlerinde toplam altı istasyondan toplanmış olup, numuneler stir bar ekstraksiyon yöntemi ve sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemleri ile ekstraktre edilerek aynı zamanda iki yöntemin karşılaştırılması da yapılmıştır. Tüm örnekler Gaz Kromatografi – Kütle Spektrometresiyle (GC-MS) ile analiz edilmiştir. Stir bar ekstraksiyon yönteminde ırgarol 1051, klorothanolil ve diklofluanid en yüksek konsantrasyonları sırasıyla 1,57 µg/L, 0,5 µg/L ve 0,81 µg/L olarak ölçülmüştür. Sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemiyle ırgarol 1051, klorothanolil ve diklofluanid en yüksek konsantrasyonları sırasıyla 0,24 µg/L,
Özet (Çeviri)
Biofouling is a situation in which microorganisms, plants, algae, or small animals stick to the surfaces of human-made tools and equipment found in the seas (such as docks, yacht harbors, harbors, boats, ships, and submarine hulls) and form a layer. Antifouling compounds are biocides found in paints that are used against organisms that will cause the accumulation of unwanted substances (biofouling), especially on the solid surfaces of watercraft. Antifouling paints are used to make the surfaces of water-contact parts of vehicles such as boats, ships, and submarines smoother and to prevent the clinging of living things that may impede the movement and speed of these vehicles. In this study, the presence and quantities of antifouling paint biocides (Irgarol 1051, chlorothalonil, and diclofluonide) found in seawater in the Istanbul Beylikdüzü Marina area and environmental risk assessments were examined. Seawater samples from the study area were collected from six stations in spring, summer, autumn and winter of 2023. Samples were extracted using magnetic stir bar and liquid-liquid extraction methods, and the two methods were compared. All samples were analyzed by Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GC-MS). In the extraction method with the stir bar extraction method, the highest concentrations of irgarol 1051, chlorothalonil and diclofluonide were measured as 1.57 µg/L, 0.5 µg/L and 0.81 µg/L, respectively. By the liquid-liquid extraction method, the highest concentrations of irgarol 1051, chlorothalonil and diclofluonidine were determined as 0.24 µg/L,